Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında barınan öğrencilerin stres kaynakları, madde kullanım düzeyleri ve yardım arama davranışları
Stres sources, drugs usage levels and psychological assistance research behaviors of students residing in the dormitories of general directorate of credit and Dormitories Agency
- Tez No: 270938
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET YAZICI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
 - Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bursa Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında kalan öğrencilerin stres kaynaklarını, madde kullanım düzeylerini ve psikolojik yardım arama davranışlarını belirlemektir. Araştırmanın genel evrenini, Bursa ili Kredi ve Yurtlar Kurumunda barınan öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemde, 2009?2010 öğretim yılında, yurtkur yurtlarında barınan 303 öğrenci yer almıştır. Verilerin çözümlenmesinde aritmetik ortalama, frekans, yüzde, t testi, Kruskal Wallis, analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda şu sonuçlar elde edilmiştir:Öğrenciler kendileri için, geleceğe dönük mesleki kaygıları, istedikleri bölümde okuyamamalarını ve oda arkadaşları ile anlaşamamalarını en önemli stres kaynağı olarak belirtmişlerdir.Derslerin zor olması ile cinsiyet değişkeni arasında anlamı bir ilişki bulunmuştur. Kızların ders zorluğunu stres kaynağı olarak görmesi, erkeklere nazaran yüksektir. İkinci anlamlı ilişki boş zamanlarını iyi değerlendirememe maddesinde tespit edilmiştir. Kızlar erkeklere nazaran boş zamanları iyi değerlendirememenin öncelikli stres kaynağı olduğunu belirtmişlerdir. Cinsiyete göre yardım arama davranışı erkek öğrencilerde kız öğrencilere nazaran anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.Oda arkadaşı ile anlaşamama ile sigara içme arasında anlamlı bir ilişki saptandığı görülür. Öğrencilerin ekonomik durumuna ilişkin yardım arama tutumu incelendiğinde ekonomik durumu çok düşük ve düşük olan öğrencilerin ekonomik durumu orta ve yüksek olan öğrencilere nazaran daha fazla yardım arama davranışı gösterdiği görülmüştür.Öğrencilerin bölüm değişkenine ilişkin yardım arama tutumu incelendiğinde bölüm değişkenine göre Mühendislik Mimarlık Fakültesinde okuyan öğrenciler, İİBF okuyan öğrencilere göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is, to investigate the stress sources, drug usage levels and psychological assistance research behaviors of the students residing in the dormitories of General Directorate of Credit and Dormitories Agency (GDCDA) under the organization of Bursa Province Regional Directorate. The students residing in the dormitories of GDCDA under the organization of Bursa Province Regional Directorate form the general population of the study. 303 students residing in the dormitories of GDCDA while the academic year of 2009 ? 2010 take place in the sample of the study. Chi-Square, t test, Kruskal Wallis analysis were performed while the analysis of data. The following results were achieved as the result of performed analysis: The students have stated that their professional concerns towards their future, their not being able to receive education at the branches that they wish, not getting along with their roommates form the primary stress source for them.The females? assuming the lesson difficulty as stress source is higher regarding the males. The second meaningful relation was detected at the article of not being able to make use of free time well. The females stated that their not being able to make use of their free time well comparing with males is the primary stress source for them. Researching assistance behavior was found meaningfully high at the male students comparing with the female students.It is seen that a meaningful relation was detected between not getting along with room-mates and smoking. When the assistance research attitude regarding the economic conditions of the students is analyzed, it was realized and seen that the students whose economic conditions are very poor show much more assistance research behavior than the students whose economic conditions are medium and high. In the same manner, it was realized and seen that the students whose economic conditions are very poor show much more assistance research behavior than the students whose economic conditions are medium and high.When the assistance research attitude of students regarding the branch variable is analyzed it is found that the attitude of the students receive education in Engineering and Architecture Faculties are meaningfully high comparing the students receive education in Economics and Administrative Sciences Faculty.