Türkiye'de vergi denetiminin etkinliği
Effectiveness of tax audit in Turkey
- Tez No: 561110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Vergi; Devlet ve benzeri kurumlar tarafından üretilen mal ve hizmetleri finanse etme ve / veya sosyo-ekonomik şartların gerektirdiği önlemleri alma yetkisine sahip olanlardan alınan zorunlu, kesin ödemelerdir. Verginin alacaklısı devlet ve benzeri kurumlar olduğu halde, borçlusu, kişilerdir. Gerçek ödeme gücünün idareye bildirilmesi ile toplam vergi hasılatı açısından doğru bir orantı bulunmakta ancak bu eşyanın doğasına terstir. Zira yükümlünün çıkarı, idareye doğru ve gerçek ödeme gücünü deklare ettiği oranda azalmaktadır. Burada, kamu çıkarıyla bireylerin çıkarı arasında paradoksal bir ilişkinin varlığı aşikârdır. Bu paradoksal durumu kaldırmak ya da en aza indirgemek açısından vergisel denetim kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
Tax; they are obligatory, unpaid and final payments received from those who have the power to finance the goods and services produced by the state and similar institutions and / or to take the measures required by the socio-economic situations in it. The creditor is the state and similar institutions, but the debtor is the person. There is a direct proportion to the taxation of the actual payment power and to the nature of the goods. Because the interest of the debtor decreases as much as he declares the right and actual payment power to the administration. Here, the existence of a paradoxical relationship between public interest and the interests of individuals is evident. In order to remove or minimize this paradoxical situation, tax control is inevitable.