Uluslararası hukuk ışığında 1960 Kıbrıs Devleti ve KKTC
- Tez No: 37296
- Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ARSAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Demirkaya Kehmet Emrullah,“Uluslararası Hukuk Işığında I960 Kıbrıs Devleti ve KKTC”, Yüksek Lisans Tezi Danışma : Prof.Dr. Füsun Arsava, XIV + 126 sf. TEZ ÖZETİ Kıbrıs Adası tarih boyunca komşu kıyı devletlerinin ilgisini çeken bir ül ke olmuştur. Bu ilginin sebebi kimi zaman sahip olduğu zenginlikler, kimi zaman bölge ülkelerinin üstünlük mücadelesi, kimi zaman da üzerinde yaşayan halklar olmuştur. Günümüzde Kıbrıs Sorunu etnik bir temele dayanmaktadır. Ancak etnik özel likler sorunun yabancı görünen temelleridir. Bölgesel güç mücadeleleri ve bölge dışı ülkelerin bölgede söz sahibi olma çabaları da sorunun çapını büyüterek uluslararası bir şekle sokmaktadır. Yapılan tez çalışması, Kıbrıs Sorunu'nu birbirinden farklı dört konu üze rinde inceleyerek açıklamaya çalışmaktadır. Bu konular birinci bölümde incele, nen“Uluslararası Hukukta Devlet”, ikinci bölümde incelenen“I960 Kıbrıs Devle ti”, üçüncü bölümde incelenen“1983 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Kurulan Sistem”ve dördüncü bölümde incelenen“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ' nin Kıbrıs Sorunu üzerindeki Etkileri ”dir. Kıbrıs Sorunu 'nun bu şekilde incelenmesinin amacı öncelikle mevcut durumu saptayarak çözüm yolunu bulmaktır. Mevcut durum ise ilk üç bölümde saptanmış tır. Kıbrıs'ta bugün KKTC ve Hum Yönetimi bulunmaktadır. Ancak bu iki yönetim biçimini ve varlığını anlayabilmek için, öncesini bilmek gerekmektedir. Bu se- beble Kıbrıs'ın bağımsız ilk devleti ve onun kuruluşu incelenmiştir. Kıbrıs Sorunu' na yol açan 1960 Sistemi ve günümüzde mevcut bulunan hukuksal sistemi nin irdelenmesi, çözüme ulaşmak için gerekli görülmüştür. Birinci bölümde uluslararası hukuk açısından devlet konusu incelenmiştir. Kıbrıs'ta 1960 'ta ve 1983 'te kurulan sistemlerin hukuksal statüsünün incelen mesi için gereklidir. Devlet nedir, yetkileri nelerdir, devletin temelleri nelerdir, egemenlik ve devlet kavramlarının bağlantıları nelerdir ayrıntılı olarak incelenmiştir. Birinci bölüm Kıbrıs Sorunu ile doğrudan ilgili değil dir. Ancak inceleme konusu olan iki siyasi birimin uluslararası hukuktaki sta tüsünü saptamak, çözüme ulaşmak için gereklidir. Çünkü bulunacak çözümler mev cut düzenle uygun olmalı, gerçeklere uymalıdır. Bu nedenlerden dolayı uluslar arası hukukun devlet olarak adlandırdığı siyasi birimlere tanıdığı hak ve yet kileri saptama; bu bilgiler 1960 ve 1983 'te kurulan ve devlet olarak adlandı rılan siyasi yönetimler açısından karşılaştırmak gerekli görülmüştür. İkinci bölümde 1960 yılında kurulan Kıbrıs Devleti her açıdan incelenmiş tir. 1960 Sistemine yol açan olaylar ve ihtiyaçlardan başlayarak kurulan dev let birinci bölümde incelenen“uluslararası hukukta devlet”kavramı çerçeve sinde irdelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda 1960 Devleti 'nin klasik bir egemen devleti olmadığı görülmüştür. Günümüzde de mevcut olan bazı sorunların -1-I960 Kıbrıs Devleti 'nin yapısına da yansıdığı; bu sorunları önleyebilmek için devletin her alanda iki toplum arasında bölündüğü görülmüştür. Üçüncü bölümde ise 1960 Sisteminin yıkılışı incelenmiştir. Bu bölümde her açıdan iki toplum arasında paylaştırılan bir devletin dahi çözüm için yetmedi ği görülmüş; farklı istekleri olan iki toplumun birlikte 1960 Sistemini nasıl yıktığı ortaya konmuştur. Devletin yıkılması ile birlikte iki toplumun kendi amaçlarına ulaşmak için neler yaptığı, sorunun hangi yönlere kaydığı üçüncü bölümde incelenmiştir. Bunlardan başka Kıbrıs Devleti' nin devletin yıkıldığı 1963 yılından tezin yapıldığı 1994 yılı sonuna kadar geçen olaylar ve temel yaklaşımlar da doğru çözümü bulabilmek için ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise Ada' nin kuzeyine çekilen Türklerin 19S3 yılında kur duğu yönetimin ilk bölümde açıklanan devlet kavramı çerçevesinde devlet olup olmadığı incelenmiştir. Yapılan çalışma ile 1960 Kıbrıs Devleti' nin aksine 1983 KKTC 'nin, egemen devletlerin sahip oldukları unsurları taşıyan bir yöne^ tim biçimi olduğu sonucuna varılmıştır. Bu noktada tezin yapılış amacına ulaşılmıştır..“Egemen bir devlet niteliği taşımayan ancak devlet olarak tanınan Kıbrıs Devleti ile egemen bir devlet ola rak tanınmayan KKTC ”sonucuna ulaşılarak Kıbrıs Sorunu 'nun çözümü için hareket noktasının bu kavram olduğu değerlendirilmiştir. Türk ve Yunan halklarının bir kısmı Kıbrıs Sorunu 'na duygusal yaklaşmakta dır. Yani bu insanlar ve onları temsil eden siyasi partiler, örgütler için Kıbrıs Sorunu duygusal temellere dayanmakta ve bu gruplar için çözüm; bazı toplumsal ve dinsel değer yargılarının dayandığı dar kalıplar içinde kalmakta dır. Ancak çözüm duygusal yaklaşımlara göre kurulan devlet biçimlerinde değil; Kbırıs'ın iki halkı arasında kurulacak dostlukta bulunmaktadır. -2-
Özet (Çeviri)
SUMMARY of the THESIS Cyprus Island has been attractive to neighbour coastal states in the history. Reasons of this interest, are sometimes her resources, sometimes the battle for domination between regional countries and sometimes people who live on the island. Nowadays, Cyprus problem bases on ethnicity. Nevertheless, ethnicity is only visual side of the problem. Regional power struggle and out of region countries' targets to be effective on the region also shapes the problem as an international one by spreading the problem's context Thesis tries to explain Cyprus problem by studying on four different subjects. These are“States in the international law,”studied in the first section,“Cyprus State in 1960,”studied in the second section,“the system established by the North Cyprus Turkish Republic in 1983,”studied in the third section and“Effects of the North Cyprus Turkish Republic on the Cyprus problem,”studied in the fourth section. The aim of examining Cyprus problem in such a way, previously, is to find the solution by determining the current situation. The current situation was determined in the first three sections. Today the North Cyprus Turkish Republic and South Cyprus Rum Administration are on the island. However, it is compulsory to know the history to understand these two different administration types. Therefore, the first independent state and her establishment was examined. It was seen necessary to reach a solution that 1960's system that created Cyprus problem and the current judicial system has to be examined. In the first section,“State”as a subject has been examined in terms of international law. It is necessary for examining the judicial status of systems that were established in 1960 and 1983 in Cyprus. The question of what is the state, what is the relation between sovereignty and the state are examined carefully. There is no direct relationship between first section and the Cyprus problem. Since the solution should be suitable for the current situation and realities, it is crucial to find a solution that judicial status of two political units that were examined. Because of these reasons, it was seen necessary for deterniining the rights and power of political units accepted by international law that called political units as state in terms of political administrations called state and established in 1960 and 1983. The Cyprus State was established in 1960 is examined from every point of view. The state that was established starting from needs and cases that created 1960's system examined in“State in the international law”concept that is examined in the first section. 1960's State was not a classical sovereign state. The problem, exist today also effect 1960 state system's structure. The state divided between two societies in every side to prevent these problems. The collapsing of the 1960 system has been studied in the third section. Even though, the state that is shared in between two nations in any side has not been enough to solve the problem is showing and how two nations that have different claims collapsing the 1960 Cyprus state have examined. By the collapsing of the state what two nations do to reach for their claim and which directions that problem deviated are explained in the third section, cases and approaches that has been from 1963, the year of collapsing of the state, to 1994, the year of preparing the thesis is examined to find a proper solution. The third section deals with, whether the organization of Turks who withdraw to northern part of the island and established the North Cyprus Turkish Republic in 1983 is in state concept, or not according to state concept that was explained in the first section. In the study, the North Cyprus Turkish Republic established in 1983 has been accepted as an organization that comprass the elements of sovereign states in opposition to 1960 Cyprus State. At this point, the aim of the making of the thesis was reached. After all,“Cyprus State that has not any sovereign state quality but is accepted as a state and the North Cyprus Turkish Republic that is not accepted as a sovereign state”conclusion has been found out. This concept was considered as movement point to solve the problem of the Cyprus. IXTurk and Greek populations approach the Cyprus problem emotionally. So that, Cyprus problem bases on emotionality for those people and political parties, organizations that represent them and the solution for these groups stays in the narrow-mindedness of some social and religional standard of judgments; But the solution is not on varied state types (like federalism and uniter state system). The solution is in the friendship that will bind two nations tightly.