Hukuksal açıdan terörizmin finansmanı, önlenmesi ve vergisel boyutu
The financing of terrorism, prevntion of the financing of terrorism and tax-related aspect of the financing of terrorism
- Tez No: 270979
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYL DONAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 451
Özet
Terörizm insanlık açısından ulusal ve uluslararası barış ve güvenliğe yönelik küresel bir tehdit olarak kendini göstermektedir. Küreselleşen terörizmin yöneldiği hedeflere bakıldığında, terör örgütlerinin faaliyetlerini finanse edebilmek amacıyla mali desteğe ihtiyaç duydukları, bunu elde edebilmek için ise yasal ve yasal olmayan bir çok faaliyetlerle küresel bazda çok ciddi miktarlarda gelir elde ettikleri gözlemlenmektedir.Terörle mücadelede terörün finansmanını engellemeye yönelik tedbirler ve yasal düzenlemeler, terörizm ile mücadelenin en önemli adımlarından birini oluşturmaktadır. Bugün artık küresel terör ve terör örgütleri dünyanın her tarafında eylem yapabilme yeteneğine ulaştığı hususunu dikkate aldığımızda terörü besleyen kaynaklarla etkin bir şekilde mücadele artık devletlerin klasik tedbir uygulamaları ile tek başına başa çıkabileceği veya başarılı bir mücadele gösterebilecekleri bir alan olmadığı açıkça anlaşılmaktadır. Terör örgütlerinin finans kaynaklarının tespit edilerek, bu kaynaklardan mahrum bırakılması gereği uluslararası toplum tarafından anlaşılmış, bu amaçla terörle ve onu besleyen kaynaklarla mücadelede, başta Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, diğer bölgesel ve uluslararası kuruluşlar tarafından uluslararası işbirliğine yönelik birçok devletin katkılarıyla şekillenen önemli çalışmalar yürütülmektedir.Terörün uluslararası boyut kazanması ve terör örgütlerinin diğer organize suç örgütleri gibi uyuşturucu ticareti ve benzeri alanlarda da faaliyet göstermek suretiyle önemli miktarlarda suç geliri elde etmeleri nedeniyle terörle etkin bir şekilde mücadele için klasik suçla mücadele yöntem ve uygulamaların yanında terör örgütlerinin finans kaynaklarının kurutulması gereği fikri büyük ölçüde kabul görmeye başlamıştır. Böylece terörle mücadelenin var olan boyutlarına terörün finansmanı ile mücadele boyutu eklenmiştir. Bu fikrin en önemli yansıması terör eylemlerini gerçekleştirenlerin yanında onları finanse edenlerin de cezalandırılması, özellikle bu kişi ve kuruluşların malvarlıklarının idari aşamada dondurulması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması olmuştur.Çalışma ile; Terör örgütleri ve üyelerine, terörü finanse eden kişilerin ve bunların malvarlıklarına yönelik ulusal ve uluslararası düzeyde idari, hukuki ve başkaca bir kısım tedbirlerin alınarak terörün ve finansmanının önlenmesinin ve ülkemizde terörün finansmanına aktarılan parasal değerlerin vergisel boyutu incelenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Terrorism appears as a global threat to national and international peace and security in view of humanity. Taking into consideration the targets which the globalized terrorism pursues, terror organizations need large amount of financial support to finance their activities. It is observed that they gain great amount of income to attain this source thanks to a number of legal and illegal activities they conduct.Legal regulations and measures for prevention of terrorism-financing constitute one of the important steps in fight against terrorism. The efforts for detection of financial sources of terror organizations to make them deprived of these sources gain importance with each passing day at international level. In today?s world, global terrorism and terror organizations are capable of exerting activities in every corner of the world. Taking into account this fact, it is well known that the efficient fight against sources nurturing the terrorism is not an area which the states can only deal with classical measures or in which they exhibit successful fight. This situation has been understood by international community. For this reason, important efforts are being carried out for international cooperation with the contribution of especially United Nations, European Union and other regional and international organizations in fight against sources nurturing terrorism.Terrorism gains international dimension and terror organization organizations like other organized crime networks carry out activities in areas such as trafficking in drugs to get significant amount of criminal income. For this reason, the idea of destroying financial sources of terror organizations along with classic methods and implementations in fight against crime has been accepted to a great extent. Thus, the dimension of financing-terrorism in fight against terrorism has been added to the existing dimensions of fight against terrorism. The most important reflection of this idea is that the persons who have financed terrorist activities have been penalized along with those who have carried these activities and necessary legal instruments have been put in place to freeze the assets of these persons and organizations at administrative level.In my study, I elaborate and assess tax-related dimension of financial assets channeled into terrorism-financing as well as fight against terrorism by administrative, legal and other measures taken at national and international level against those financing terrorism and their assets.