Paylaşımlı ofislerde mekan organizasyonu üzerine bir inceleme
An investigation on spatial organization in coworking spaces
- Tez No: 621496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELKIS ECE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Bilgi Çağında çalışma ortamında aranan nitelikler ve günümüzde önem kazanan paylaşım ekonomisi çalışma mekânlarının dönüşümünde etkili olmaktadır. Bu kapsamda alternatif çalışma yöntemleri ve ofis mekân çözümleri denenmektedir. Hızla gelişmekte olan alternatif ofis mekân çözümlerinden biri olan paylaşımlı ofisler, farklı iş alanlarında serbest çalışan, küçük ölçekli girişimci veya organizasyon üyelerinin çalışma mekânını paylaştığı ve iletişim kurarken esnek şekilde işbirliği yaptıkları mekânlardır. Bu açıdan, çalışma stratejisi olarak ortak çalışmayı benimseyen ve ofis mekânı olarak paylaşımlı ofisleri tercih eden işletmelerin, yaratıcı işgücünün beklentilerini karşılayacak donanıma sahip olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, paylaşımlı ofislerin mekân organizasyonunda önem verilmesi gereken tasarım kriterlerini belirlemektir. Tezin giriş bölümünde, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde, ofis mekânlarının tarihsel gelişimi, 21.yy'daki alternatif ofis mekân çözümleri, paylaşımlı ofis mekânlarının gelişimi ile çalışma hayatında sağladığı ekonomik, mekânsal, sosyal ve ekolojik kazanımlar araştırılmıştır. Çalışmanın materyal ve yönteminin açıklandığı üçüncü bölümde, paylaşımlı ofislerdeki mekânsal bölümler ve bu mekânların tasarımında değerlendirilmesi gereken kriterler, kuramsal çalışmalar ve başarılı mekân uygulamalarının incelenmesi yardımıyla belirlenmiştir. Alan çalışması bulgularının sunulduğu dördüncü bölümde, İstanbul ilindeki beş paylaşımlı ofis, yerinde yapılan gözlemler ışığında üçüncü bölümde belirlenen tasarım kriterleri açısından incelenmiştir. Bulgular, mekân fotoğrafları ve plan şemaları üzerinde gerçekleştirilen fonksiyon analizleriyle desteklenmiştir. Çalışmanın sonuçlarının aktarıldığı beşinci bölümde, tez kapsamında incelenen Kolektif House Levent ve Maslak, Workinton Levent 199 ve Kozyatağı AND ile Atölye ofislerinin mekânsal kurgu, mekânsal donatılar ve mekân kullanımı yönüyle değerlendirme kriterleri açısından uygun niteliğe sahip oldukları ifade edilmektedir. Çalışmada sunulan değerlendirmenin, bu alandaki araştırma ve paylaşımlı ofis mekân uygulamalarının gelişimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the Information Age, the qualifications sought in the working environment and the sharing economy, which is gaining importance today, are effective in the transformation of working places. In this context, alternative working methods and office space solutions are tried. Coworking space is one of these alternative office space solutions. Coworking spaces, which emerge under the influence of the sharing economy, are working spaces where freelancers, small-scale entrepreneurs or members of organizations share the work space and collaborate flexibly while communicating. The aim of this study is to determine the design criteria that should be considered in the space organization of coworking spaces. In the introduction of the thesis, the aim, content and method of the study are explained. In the second part, the historical development of office spaces, alternative office space solutions in the 21st century, the development of coworking spaces and the economic, spatial, social and ecological gains it provides in working life are investigated. In the third part, the material and method of the study are explained, the spatial sections in coworking spaces and the criteria to be considered in the design of these spaces were determined with the help of theoretical studies and successful office design. In the fourth part where the field study findings are presented, five coworking spaces in Istanbul were examined in terms of design criteria determined in the third part in the light of on-site observations. The findings were supported by function analysis on spatial photographs and plan diagrams. In the fifth part where the results of the study are presented, it is stated that Kolektif House Levent and Maslak, Workinton Levent 199 and Kozyatağı AND and Atölye offices, which are examined within the aim of the thesis, have the appropriate quality in terms of spatial organization, spatial equipment and evaluation of spatial usage. The evaluation presented in the study is thought to contribute to the development of research and coworking space design in this field.