Adult educators' views on their occupation and professionalization of adult education
Yetişkin eğitimcilerin meslekleri ve yetişkin eğitiminin profesyonelleşmesi hakkındaki görüşleri
  1. Tez No: 271079
  2. Yazar: NEVİN KAHRİMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÜNLÜHİSARCIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkin eğitimcilerin meslekleri ve yetişkin eğitiminin Profesyonelleşmesi ile ilgili düşüncelerini, yetişkin eğitimci olmanın yollarını, zorluklarını, iyi yanlarını, önemini; yetişkin eğitimci olmak için gereken bilgi, eğitim, beceri ve tecrübeleri; yetişkin eğitimcilerin rol, sorumluluk, kaygı ve statülerini sorgulayarak araştırmaktır.Bu araştırma için, nitel bir araştırma yöntemi kullanılmış ve İstanbul'daki sekiz Halk Eğitim Merkezi'nde çalışan on sekiz yetişkin eğitimciye yarı yapılandırılmış görüşmeler uygulanmıştır. Bu Halk Eğitim Merkezleri'nden dört tanesi İstanbul'un sosyo-ekonomik seviyesi nispeten düşük olan bölgeleri arasından, dört tanesi de sosyo-ekonomik seviyesi nispeten yüksek olan bölgeleri arasından seçilmiştir. Veri analizi olarak içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Veri analizi sırasında yetişkin eğitimci olmak, yetişkin eğitimci olmanın kapsamı ve yetişkin eğitiminin profesyonelleşmesi kapsamı olarak üç tema ortaya çıkmıştır.Verilerin analizi sonucunda yetişkin eğitimcilerin çoğunlukla yetişkin eğitimi alanındaki çalışmalarına bilerek ve isteyerek başlamadıkları ve yaşadıkları bazı zorluklara rağmen mesleklerinde mutlu oldukları ve mesleklerinin onlar için önemli olduğu görülmüştür. Yetişkin eğitimciler çoğunlukla mesleğe başlamadan önce yetişkin eğitimiyle alakalı bir eğitim veya sertifika ve mesleğe devam ederken hizmet-içi eğitim almamışlardır ancak yetişkin eğitimciler için bir sertifikanın veya hizmet-içi eğitim, seminer veya staj tarzında bir eğitimin gerekliliğini ifade etmişlerdir.Yetişkin eğitimciler öğretme rollerinin dışında psikolojik destek sağlama, yönlendirme ve doğru davranış ve tavır kazandırma gibi ikincil rolleri olduğunu ileri sürmüşlerdir. Sorumlulukları açısından da bireylere ve topluma katkıda bulunduklarını ifade etmişlerdir. Yetişkin eğitimciler çoğunlukla rol ve sorumluluklarının örgün eğitimcilerden farklı olduğunu belirtmişlerdir.Bulgular, yetişkin eğitimcilerin parasal duruma, sosyal güvenliğe ve çalışma koşullarına ilişkin kaygıları olduğunu göstermiştir. Yetişkin eğitimciler genellikle yetişkin eğitimin bir meslek olarak kabul edilmediğini, Halk Eğitim Merkezleri'nin ve orada çalışan yetişkin eğitimcilerin toplum tarafından çok tanınmadığını ifade etmişlerdir. Ayrıca, çoğu yetişkin eğitimci, yetişkin eğitimi alanında profesyonel organizasyonların ve sendikaların olmadığını belirtmiştir.Bulgulara dayanarak, yetişkin eğitimcilerin eğitimlerine, statülerine ve çalışma koşullarına ilişkin birçok önemli değişikliğin yapılması gerektiği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to explore the views of adult educators on their occupation and professionalization of adult education through questioning the ways, difficulties, good sides, and the importance of becoming an adult educator; the kinds of knowledge, education, skills and experience needed for being an adult educator; the roles, responsibilities, concerns and status of adult educators.For this study, a qualitative research was carried out and semi-structured interviews were conducted with eighteen adult educators who work at eight different Public Education Centers in İstanbul, Turkey. Four of these Public Education Centers were selected among Public Education Centers located in relatively lower socio-economic areas of İstanbul and four of them were selected among Public Education Centers located in relatively higher socio-economic areas of İstanbul. The content analysis method was used for data analysis. Three themes emerged during data analysis, which were becoming an adult educator, the scope of being an adult educator and the scope of professionalization of adult education.The analysis of the data indicated that adult educators mostly did not start their career in adult education intentionally and willingly, that in spite of some difficulties they had, they were happy in their jobs and that their jobs were generally very important to them. Adult educators mostly did not get an education or a certificate related to adult education before starting to work as adult educators and did not receive in-service training while working. However, they indicated that a certificate or different kinds of education such as in-service training, seminars and internships were needed for adult educators.Adult educators claimed to have secondary roles in addition to their teaching roles such as providing psychological support and guidance and teaching good behaviors and manners. As for their responsibilities, they expressed that they were mainly contributing to individuals and society. They mostly stated that their roles and responsibilities were different from educators in formal education.The findings revealed that adult educators had concerns related to finance, social security and working conditions. Adult educators generally stated that adult education was not regarded as a profession and Public Education Centers and adult educators working there were not widely known by society. Most of them also indicated that professional organizations and unions in adult education did not exist.Based on the findings of the study, it could be said that there are a number of important changes that need to be made related to the working conditions, status and education of adult educators.