Egg donation: Where should market stand?
Yumurta donasyonu: Piyasanın rolü
  1. Tez No: 271080
  2. Yazar: BANU BERNA SÜRMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KARANFİL SOYHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Geride bıraktığımız yirmi yıl içerisinde üreme tıbbı piyasadaki talep doğrultusunda şekillenmeye başladı. Kadınlar arasındaki kısırlık oranın hızla artışı, sağlıklı yumurtalara olan talebide beraberinde getirdi. Bu talep yeni bir piyasanin doğmasina yol açtı: ticari yumurta bağışı. Ticari yumurta bağışı maddi durumu iyi kısır çift ile doğurgan kadın donör arasındaki parasal alışveriş olarak tanımlanmaktadır. Bu alandaki hızlı artış piyasanın dinamiklerinin kapsamını hakkında endişelerin oluşmasına sebep olmuştur. Bu tez yumurta bağışı konusunda piyasanın ve piyasa odaklı düşüncenin ahlaki olarak ne anlama geldiğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır.İnsan yumurtasının metalaştırılması tartışmasında, metaştırma konusunun üç ana örneği baz alınmaktadır. Bunlardan ilki olan tam metalaştırma piyasa alışverişinin insan yumurtası için uygun olduğunu; ikincisi anti-metalaştırma, insan yumurtası için piyasa alışverişinin söz konusu olamayacağını; sonuncusu olan kısıtlı metalaştırma ise yumurtaların piyasa alışverişinin belirli kısıtlara tabi olmak koşuluyla mümkün olabileceğini savunmaktadır. Konu, hem ideal hem de ideal olmayan durumlarda ahlak, seçim hakkı ve eşitsizlik bakış açılarından değerlendirildiğinde, ciddi etik endişelerin oluşmasını engellemek için başvurulacak en doğru yol insan yumurtasına kısıtlı meta olarak davranılmasıdır. Bu tez, kadınlara harcadıkları zaman ve çabaya karşılık ödeme yapılması ile birlikte yumurta bağışında katı düzenlemeleri savunan sosyo-demokratik modelinin doğru olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the last twenty years, the demands of market have captured the reproductive medicine. As levels of infertility among women have been rising immensely, there is also an increased demand for eggs. This demand has lead to commercial egg donation. Commercial egg donation is defined as the monetary transaction between an affluent infertile couple and a fertile donor woman. The rapid growth of this practice has created concerns regarding the proper scope of the market. This thesis is interested in exploring what is morally at stake in the extension of market and market-oriented thinking in egg donation.In the discussion of commodification of human eggs, three archetypes in commodification issue are considered. One, full commmodification, holds that human eggs are suitable for market transfer; other, non-commodification, holds that eggs should never be subjected to market transfer; and the last one, incomplete commodification, holds eggs should be allowed to be bought and sold with some restrictions. After carefully considering the matter through the lens of morality, choice, and inequality under both non-ideal and ideal circumstances, it is suggested that the best way to avoid serious ethical concerns is to treat human eggs as incomplete commodities. This thesis concludes with the suggestions for the social-democratic model that would compensate women for their time and effort, and at the same time enforce strong regulation on egg donation.