Historical perspective in the sciences
Bilimlerdeki tarihsel bakış açısı
  1. Tez No: 271081
  2. Yazar: SENEM KARAGÖZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezin amacı, tarihsel disiplinler ile tarihsel olmadığı iddia edilen teorik disiplinlerin bilimsellik açısından ayrılmasının savunulur olmadığını, bilakis, evrenin bilimsellik çerçevesinde anlaşılabilmesi için tarihsel bakış açısının zaruri olduğunu göstermektir. Bu amaç doğrultusunda, Popper'in bilim felsefesinin temellerini incelendikten sonra, evren veya evrenin herhangi bir bölümüyle ilgili bütün kavranabilir/gerekli gözlemlerin gerçekleştirilmesinin imkansızlığı nedeniyle, doğa kanunları ile diğer bilimsel teorilerin önceki bilgilere/varsayımlara dayandığından, her zaman hipotetik kalacağı iddia edilmektedir. Dolayısıyla, tarihsel bilginin doğasıyla, tarihsel olmadığı düşünülen teorik bilginin doğası arasında metodoloji ve mantık açısından bir fark kalmamaktadır. Bunu göstermek için, tarihsel disiplinlere yöneltilen, fizik gibi sınanabilir olmadığı ve genel süreçlerle ilgilenmek yerine, tikel durum ve nesnelerle ilgilendiği iddia eden eleştiriler incelendi. Daha sonra, Hume'un tümevarım probleminin zaman bakımından simetrik olduğu, dolayısıyla `eksik veri' sorununun bütün bilimler için geçerli olduğu Şengör'ün argümanı kullanılarak ispatlanmaktadır. Böylece, tarihsel disiplinlerle tarihsel olmayan teorik disiplinler arasında tümeller ya da tikellerle ilgilendiğine dair bir ayırım yapılamayacağı sonucu ortaya çıkmaktadır. Çünkü Hume'un ortaya attığı tümevarım problemi ve veri tabalarının eksikliği sorunu gözardı edilmektedir. Dolayısıyla, evrenin de bir evrim süreci içinde olduğu görmezden gelinemeyeceğinden, bütün bilim insanları için değişmediği varsayılan doğa kanunlarının sabit olup olmadığını sorgulamak kaçınılmazdır. Bilim insanlarının, varlığı dahi hipotetik olan insan yapımı doğa kanunları da dahil olmak üzere ilgilendikleri konuların tarihsel gelişmesiyle (zaman bağımlılığı açısından) daha çok ilgilenmelerinin sebeplerinden biri de budur.
Özet (Çeviri)
Senem Karagözoğlu, ?Historical Perspective in the Sciences?The present thesis aims to demonstrate that the distinction between historical and scientific disciplines is indefensible, because a historical perspective is necessary for a scientific understanding of the universe. To reach this aim, I first provide a preliminary account of Popper?s philosophy of science and argue on its basis that laws of nature and other scientific theories are all based on previous knowledge/assumptions and must remain hypothetical, because we can never make all conceivable/necessary observations concerning the universe or parts thereof. Next, I argue that there is no difference between the nature of historical knowledge and so-called ahistorical theoretical knowledge in terms of methodology and logic. To do so, I discuss the general criticisms that history is not testable and that it is only concerned with individual instances, whereas physics, regarded the quintessential ahistorical science, is testable and deals with generalities. Further, I use Şengör?s argument to show that Hume?s problem of induction is symmetrical with respect to time, thus the problem of `missing data? is pertinent for all sciences. Therefore, the dichotomy between historical and ahistorical theoretical disciplines about dealing with particulars and universals is seen to be untenable because it ignores the problem of induction posed by Hume and the incompleteness of our databases. Finally, I suggest that since it is impossible not to entertain an evolutionary perspective of the universe, it is inevitable for all scientists to question whether the alleged `permanent? laws of nature are really immutable or subject to change. That is one reason why scientists have come to consider increasingly more frequently the historical development (in the sense `time dependent?) of all entities that they deal with, including the laws of nature, which are nothing more than man-made universal hypotheses (even the assumption of the existence of such laws can have no stronger a claim than just being a hypothesis).