Critical success factors affecting e-commerce activities of small and medium enterprises in turkey
Türkiye?deki küçük ve orta boy işletmelerin e-ticaret faaliyetlerini etkileyen kritik başarı faktörleri
  1. Tez No: 271082
  2. Yazar: VOLKAN COŞGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZGÜR DÖĞERLİOGLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İş dünyasında son yılların en popüler konularından birisi olan e-ticaret, işletmeler için yeni fırsatlar ve tehditler yaratmaktadır. E-ticaret, müşteri tedarikci ilişkilerini ,iş süreçlerini yeniden şekillendirir, hatta bazen bütün endüstriyi yeniden yapılandırır.Küçük ve Orta boy işletmelerin Türkiye ekonomisindeki etkisi büyüktür. Bu nedenle, KOBIlerin hayatta kalması ve başarısı ekonomi için kritik öneme sahiptir. E-ticaret KOBIlerin yerli ve uluslararası rakiplerinin önüne geçmesini sağlayabilir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki KOBIlerin e-ticaret faaliyetlerini etkileyen kritik başarı faktörlerini tesbit etmektir. Bu çalışma kapsamında, literatür taraması yapılarak araştırma modeli geliştirilmiştir. Araştırma modeline göre anket oluşturulmuş ve çeşitli endüstrilerden katılımcılara uygulanmıştır.Anket sorularının geçerliliği ve güvenilirliği , faktör analizi ve Cronbach'ın alpha katsayısı kullanılarak test edilmiştir. Modelin testi ve e-ticaret başarı faktörlerini belirlemek için regresyon analizi yapılmıştır.Regresyon analizine ek olarak, e-ticaret başarı ölçüleri çeşitli e-ticaret teknolojilerini kullanan ve kullanmayan firmalar arasında karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electronic commerce, one of the most popular business phenomena in these years, is creating new opportunities and threats against business. It is redefining customer supplier relationships, business processes, even sometimes restructuring the whole industry. In Turkey, small and medium enterprises (SME) have a big impact on the economy. For this reason, their survival and success is crucial for the economy. E-commerce can be a way for SMEs to be a step ahead of domestic and international competitors.The aim of this study is to explore the critical success factors that are affecting e-commerce activities of SMEs in Turkey. In this study, literature has been reviewed in order to develop a research model. By using previous researches a research model has been developed and a questionnaire has been composed in order to collect input for the research.A questionnaire has been applied to participants from a wide variety of industries. Construct validity and reliability of questionnaire items have been tested by using factor analysis and Cronbach?s alpha. Regression analysis has been applied in order to explore the factor affecting e-commerce activities of SMEs. In addition to regression analysis, the success measures of e-commerce are compared between users and non-users of some e-commerce applications.