Ethics of the political realm in Hannah Arendt's thought
Hannah Arendt'in düşüncesinde siyasi alan etiği
- Tez No: 271084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÇAĞLAYAN GAMBETTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez Hannah Arendt'in siyaset teorisinin ?yazılmamış? etiğini araştırmayı amaçlamıştır. Tezin öncelikli savı, ahlakı politik alandan kesin çizgilerle ayıran Arendt'in siyaset teorisinin belirli eylemlerin icraasını gerektiren bir etik anlayışı içermekte oluşudur. Bu etik anlayışı, Arendt'in siyasetten dışladığı normatif ahlak anlayışından“düzgün bir şekilde dünyada varolma”anlamına gelerek ayrılır. Arendt bu dünyada düzgün varolma ya da ikamet etme halini işaret etmek için ?ev? metaforuna başvurmakta, ancak modern dünyanın temel özelliklerinin evsizliği yaydığına işaret etmektedir. Tezin ana savı, Arendt'in etiğinin, modern dünyanın evsizliğine verilecek uygun yanıtta ve ev metaforuyla işaret ettiği varoluş şeklinin mümkün kılınmasına dair anlatılarında ortaya çıktığıdır. Bu yanıt öncelikle düşünce eylemini içerir, çünkü modern evsizliğin doğrudan çağırdığı eylem budur. Ancak düşüncenin kendine has tehlikeleri vardır ve düzgün bir şekilde dünyada ikamet etmeyi sağlamak için tek başına yeterli değildir. Düşünceyi, siyasi eylem ve yargı takip etmeli ve kişinin siyasi alanla bağını kurmalıdır. Siyasi alanla ilişkileri farklı farklı olan bu üç eylemin icraları, evsizlikten evin kurulmasını imkanlı kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to explore the ?unwritten? ethics of Hannah Arendt?s political theory. It argues that even though Arendt is adamant in banishing morality from the political realm, her political theory consists of an ethical conduct that requires engaging in certain activities. This ethics differs from the morality that Arendt dismisses from politics in designating a proper way of existing in the world, rather than pertaining to certain normative universals. Arendt utilizes the metaphor of ?home? for designating such proper way of existing or dwelling in the world, but indicates that the main characteristics of the modern age permeate homelessness. The claim of this thesis is that Arendt?s ethics is revealed in her discourse on properly responding to the homelessness of the modern age and make homely dwelling in the world possible. This response consists, most prominently, of the activity of thinking, since it is the primary activity modern homelessness directly invokes. But this activity has its own ?dangers? and it is inadequate in providing a proper way of existing in the world. Political action and judgment have to follow thinking and establish one?s relation with the political realm. The exercise of these three activities in their distinct relations to the political realm promises to establish home from within homelessness.