Effect of tune repetition on judgments of preference in nontonal music
Melodileri tekrar etmenin tonal olmayan müzikteki beğeni kararları üzerine etkisi
- Tez No: 271085
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ESRA MUNGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Daha önceki çalışmalar, tanıdık olmayan tonal müzikte salt maruz kalma etkisi (SMKE) ortaya koymuştu. Bu çalışmadaki amacım tonal olmayan melodilerde SMKE'nin geçerli liliğini ortaya koymaktı. SMKE'yi açıklayan iki yaklaşım olan akıcılık yanlış aktarımı (Bornstein, 1989) ve duyuşsal öncelik (Zajonc, 1980, 1984) hipotezleri, tonal olmayan müzik için farklı içerimler yapmaktadır. Duyuşsal öncelik hipotezini, tekrarlarla birlikte melodilerin işlenilmesindeki artan akıcılığın, SMKE'yle ilişkisi olmayacağını ve tüm melodi türleri için SMKE'nin geçerli olacağını savunur. Bunun aksine, akıcılık yanlış aktarımı hipotezi, SMKE'nin akıcılık artışlarıyla ilişkili olması gerektiğini iddia eder. Bu çalışmada, akıcılık ölçütü olarak tanıdıklık derecelendirmesini kullanılmıştır. 1. Deney'de, müzisyen olmayan katılımcılar, tanıdık olmayan (tonal), yarı-rastgele (tonal olmayan) veya tamamen rastgele (tonal olmayan) melodilerin 4 tekrarının her birinin ardından tanıdıklık derecelendirmeleri yapmıştır. Ardından, ikili seçmeli prosedürüyle, katılımcıların eski veya yeni melodilerden hangisini tercih ettikleri ölçülmüştür. İkinci deney, melodilerin ilk aşamada farklı şekillerde tekrar edilmesi dışında ilk deneyle aynıdır. İlk deneyde tamamen rastgele ve tanıdık olmayan melodiler için, ikinci deneyde ise yarı-rastgele ve tanıdık olmayan melodiler için SMKE bulunmuştur. Ayrıca, her iki deneyde de bütün melodi türleri için maruz kalma sayısıyla beraber tanıdıklık derecelerinde artışlar bulunmuştur, fakat, melodi türleri için bu artışlar 1. ve 2. Deney'de farklıdır. Bu sonuçlar akıcılık yanlış aktarımı hipotezine açıkça aykırıdır, fakat duyuşsal öncelik hipotezi de bu sonuçları açıklamakta bazı problemlerle karşı karşıyadır.
Özet (Çeviri)
Previous studies have demonstrated a mere exposure effect (MEE) with unfamiliar tonal music. In this study, my goal was to investigate whether a MEE could be obtained with nontonal tunes. The fluency misattribution (Bornstein, 1989) and the affective precedence (Zajonc, 1980, 1984) accounts of MEE predict different outcomes for nontonal tunes in the MEE paradigm. Specifically, the affective precedence hypothesis predicts no relationship between increased fluency in processing these tunes and the extent of MEE and suggests that MEE should be observed for all tune types. On the contrary, the fluency misattribution hypothesis argues that MEE should be related to the extent of the increased fluency in processing the tunes. As a measure of the fluency I employed familiarity ratings. In Experiment I, nonmusicians gave familiarity ratings to 4 times repeated presentations of unfamiliar (tonal), semi-random (nontonal), or fully random (nontonal) tunes during the exposure phase. A subsequent forced-choice liking task measured their preference for old vs. new tunes. The second experiment was identical except that the way tunes were repeated during exposure was varied. The results showed a MEE for fully random and unfamiliar tunes in Experiment 1, and for semi-random and unfamiliar melodies in Experiment 2. Further, familiarity ratings for all tune types showed increases with more exposures, however, the extent of this effect differed for tune types between Experiment 1 and Experiment 2. These results clearly contradict the predictions of the fluency misattribution hypothesis, however, are also problematic for the affective precedence hypothesis at some points.