The resistance of states system against nonstate violence: International cooperation to preserve state monopoly of force
Devletler sisteminin devlet-dışı şiddete karşı direnci: Devletin silahlı güç kullanımındaki tekelinin korunmasına yönelik uluslararası işbirliği
  1. Tez No: 271083
  2. Yazar: ERDEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜN KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Soğuk Savaş sonrası dönemde başarısız devlet olgusu ve küreselleşmenin etkisiyle, şiddet kullanabilen devlet-dışı aktörler (şavaşbeyleri, milisler, terör örgütleri, silahlı isyan hareketleri, deniz haydutları, ulusötesi suç örgütleri) ulusötesi aktörler haline geldiler. Şiddet kullanabilen devlet-dışı aktörler hedef aldıkları devlet(ler) dışındaki devletlerin de güvenliğini tehdit etmeye başlayınca, devlet otoriteleri bu aktörlere karşı birlikte hareket etmeye başladı. Devletler söz konusu devlet-dışı aktörlere karşı çeşitli yöntemlerle işbirliğine girerek devletin silahlı güç kullanımındaki tekil statüsünü yeniden tesis etmeye ve muhafaza etmeye çalışmaktadır. Özellikle 1990'lı yılların sonlarından beri, devletler çok taraflı sözleşmeler ve BM Güvenlik Konseyi kararları aracılığıyla devlet-dışı şiddete karşı bir uluslararası güvenlik rejimi inşa etmektedir. Devlet-dışı şiddete karşı geliştirilen bu güvenlik rejimi kapsamında, devletlerarası işbirliği Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası, bölgesel ve daha yerel çaptaki hükümetlerarası teşkilatlar üzerinden gerçekleşmektedir. Bu güvenlik rejimi çerçevesinde yürütülen uluslararası işbirliği, devletler sisteminin temel niteliği olan devletin silahlı güç kullanımındaki tekelinin korunmasına yönelik işlemektedir. Devletler sistemi, devlet-dışı aktörlerin geniş çaplı şiddet kullanmaya muktedir olabilecek kadar güçlenmesine karşı bir direnç geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
With the combined impact of the phenomena of state failure and globalization in the post-Cold War period, violent nonstate actors (warlords, militias, terrorist organizations, insurgents, pirates, transnational criminal organizations) in general became transnational players. As the violent nonstate actors threatened the security of more states other than the targeted one(s), governments tended to work together to fight against them. Governments cooperated through diverse methods to re-establish and to preserve state monopoly on the use of violence against the challenge of these actors. Particularly since the late 1990s, states have been forming an international security regime against nonstate violence through mainly multilateral conventions and UN Security Council resolutions. Within the framework of this anti-nonstate violence security regime, cooperation among states is performed via the United Nations and other international, regional and sub-regional intergovernmental organizations. This study contends that the security regime-facilitated international cooperation works to preserve state monopoly of force, which is the main building-block of the existing states system. Therefore, states system has been developing a resistance against nonstate actors? resurgence to posses the means of large-scale violence.