The Russian Administration of the occupied Ottoman territories during the First World War: 1915-1917
Birinci Dünya Savaşı'nda işgal edilen Osmanlı topraklarında kurulan Rus idaresi: 1915-1917
  1. Tez No: 117360
  2. Yazar: HALİT DÜNDAR KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KIRIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Birinci Dünya Harbi esnasında Rus Ordusu tarafından işgal edilen Osmanlı topraklarında tesis olunan geçici Rus idaresinin faaliyetleri incelenmiştir, 5 bölümden müteşekkil tezin ilk bölümünde doğu ve kuzey doğu Anadolu'nun askerî işgal safhası izah edildikten sonra, ikinci bölümde Geçici Rus İdaresi'nin siyasî, adlî ve ekonomik sistemlerinin planları ve uygulamaları ile işgal edilen bölgelerde yürütülmesi düşünülen sömürge projeleri ve inşa faaliyetleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde savaş esnasında mağdur olan bölge halkına yönelik Rus İmparatorluğu sivil yardım kuruluşlarının yardım organizasyonları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölüm ise, Rus işgali süresince bölgede yapılan bilimsel çalışmalara ayrılmıştır. Tüm bu faaliyetler çerçevesinde, varılan sonuç, beşinci bölümde tartışılmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines the process of the establishment of the Russian Administration in the occupied territories of the Ottoman Empire, in the course of the First World War. This thesis is divided into 5 chapters. Following the first chapter, which describes the background of the military occupation of the Ottoman territories by the Russian Army, the second chapter analyses the formation of the temporary Russian administration. Relying on archival documents, contemporary newspapers, and diaries of the Russian officials in charge, this chapter traces the projects for the establishment of the Russian political, judicial, and financial systems, and for the colonization of the occupied territories. Chapter three focuses on the activities of philanthropic societies from the Russian Empire in the occupied regions. In the fourth chapter, the emphasis is given to the various scientific explorations conducted by Russian scientists in the occupied areas. Finally, the fifth chapter is devoted for the conclusion, where, the process of the formation of the Russian administration in the occupied Ottoman territories is interpreted in line with the peculiar Russian colonial process of osvoenie. n