Assessing tax evasion within an endogenous growth model with productive public expenditure
Üretken kamu harcaması içeren bir endojen büyüme modeli çerçevesinde vergi kaçırmanın incelenmesi
  1. Tez No: 271107
  2. Yazar: MEHMET EMRE TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. E. ÜNAL ZENGİNOBUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez, üretken devlet harcaması içeren bir endojen büyüme modeli kurarak vergi oranlarinin, caydırıcı politikaların,yolsuzluğun ve devlet dışsallık seviyesinin ekonomik ajanların vergi kaçırma tercihlerine etkilerini incelemektedir. Buna ek olarak, Ramsey-tip bir problem çerçevesinde,vergi kaçırma ile karakterize olmuş bir ekonomi içerisinde optimal vergi politikası,optimal denetim oranı ve optimal kamusal harcama oranı incelenmektedir. Tez analitik çözumleri içermekle birlikte, bu analitik çözumleri kantitatif analizle de desteklemektedir. Sonuçler göstermektedir ki vergi kaçırma altındaki bir ekonomide optimal kamu harcaması seviyesi Barro(1990)'da belirtilen verimlilik seviyesinden düşük olmaktadır.Buna ek olarak, vergi kaçırmanın varlığı vergi kaçırmanın olmadığı bir ekonomiyle karşılaştırıldığında daha yüksek bir vergilendirmeyi illa ki gerektirmemektedir. Aslına bakıldığında, kantitatif analiz daha düşük bir vergi oranına işaret etmektedir.Dahası, optimal koşullar vergi kaçırmanın tamamen yok edilmesini gerektirmemektedir.Sonuçlar ayrıca göstermektedir ki, optimal politikalar kamu harcamalarının pozitif dışşallığın seviyesine ve ekonomideki yolsuzluk seviyesine bağlı olarak büyüme oranına kayda değer bir katkı sağlama potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
By setting up an endogenous growth model with productive government expenditures, this thesis analyzes effects of tax rate, deterrence policies, corruption and government externality level on tax evasion decision of economic agents. Moreover, within a Ramsey-type problem, I investigate optimal tax policy, audit rate, and level of public expenditures within an economy that is characterized by tax evasion. The thesis incorporates analytical solutions and supplements them by quantitative analysis by calibration of the model for Turkey. The results show that under the existence of tax evasion, optimal level of productive public expenditure would be less than the efficiency level stated in Barro (1990). In addition, existence of tax evasion would not necessarily require higher optimal tax rates compared to the case of no evasion. In fact, quantitative analysis suggests a lower tax rate. Moreover, optimal conditions do not necessitate complete elimination of tax evasion. The results also show that optimal policies have potential to bring about significant gains on growth rate depending on the positive externality level of public expenditures and the level of corruption in the economy.