The interplay between cultural life scripts and life stories across three different age groups
Üç farklı yaş grubunda yaşam akışları ve yaşam hikayeleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 271108
  2. Yazar: BERİVAN ECE USTA
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ İ. TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı yaşam akışlarının genellenebilirliğini, geçmişi hatırlamaktaki olası etkisi, geleceğe yönelik yaşam hikâyeleri ve duygu durumun yaşam akışları ve yaşam hikâyeleri üzerindeki olası etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla üç farklı yaş grubundan (genç, orta yaşlı ve yaşlı) yaşam akışı, yaşam hikâyeleri ve duygu durum verileri elde edilmiştir. Yaşam akışlarının yaş grupları arasında benzer olması beklenmektedir. Ayrıca yaşam akışlarının geçmişi hatırlamada etkili olması öngörülmüştür. Katılımcıların gelecekteki yaşam olaylarını yaşam akışlarını baz alarak tahmin etmeleri beklenmektedir. Duygu durumun hem yaşam akışlarının hem yaşam hikâyelerinin duygu yüküyle ilişkili olması öngörülmüştür. Araştırmanın bütün hipotezleri doğrulanmıştır. Yaşam akışları yaş grupları arasında yüksek derecede tutarlılık göstermiştir ve sadece geçmişe yönelik yaşam hikâyelerinin hatırlanmasında değil aynı zamanda geleceğe yönelik yaşam hikâyelerinin tahmin edilmesinde de etkili olduğu görülmüştür. Yaşam akışlarının ve yaşam hikâyelerinin duygu yükü katılımcıların duygu yüküyle ilişkili bulunmuştur. Yaşlı grup en düşük negatif duygu durum puanına sahip olup hem yaşam akışlarında hem yaşam hikâyelerinde en az sayıda negatif olay belirtmişlerdir. Yaşam akışlarında ve hikâyelerinin yaşam boyu dağılımında anı tümseği ve olumlu olayların hâkim olduğu gözlemlenmiştir. Yaşam akışları otobiyografik anıların hatırlanmasına rehberlik ediyor gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to explore generality of life scripts, possible effect of life scripts on remembering past, the nature of prospective life stories and the potential role of affect on life scripts and life stories. For that aim, present study collected data on cultural life scripts, retrospective and prospective life stories and affect from three different age groups (young, middle age, and old) within the same culture. Life scripts were expected to be similar across age groups. They were further predicted to be influential on only remembering life stories. Participants were anticipated to expect future life events on the basis of life scripts. Affect was hypothesized to be related to the valence of both life script and life story events reported. All predictions of the present study were confirmed. Life scripts were highly consistent across age groups and they were effective not only in remembering retrospective life stories but also in expecting prospective ones. Valence of the reported life script and life story events was related to the affective state of the participants. Old group had the lowest negative affect scores and the lowest number of negatively valenced life script and life story events compared to younger groups. Both life scripts and life stories were dominated by positive events and displayed reminiscence bump. Life scripts seem to be guiding the retrieval of autobiographical memories.