Gelir üzerinden alınan vergilerde vergi güvenlik önlemleri ve mükelleflerin vergi güvenlik önlemlerine uyumu araştırması
Tax security measures for taxes on income and survey of taxpayers compliance to tax security measures
  1. Tez No: 350102
  2. Yazar: CAHİT ŞANVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Vergilemenin temel mali amacı optimal vergi hasılatını sağlamaktır. Bu amaca ulaşabilmek için yükümlülerin vergilerini yasalarda öngörülen biçimde tam olarak ödemeleri, diğer bir deyişle vergi yasalarının etkinlikle uygulanıp vergi kaybına sebebiyet verilmemesi vergi sisteminin bünyesinde yer alan güvenlik önlemlerine bağlıdır.Vergi denetiminin vergi kayıp ve kaçaklarını önlemedeki yetersizliği, Türk vergi sisteminin yaygın ve belirli bir düzeyde otokontrolünü sağlamaya yönelik araçlarla donatılması gereğini ortaya koymaktadır. Bu çerçevede çalışmanın amacı teorik ve hukuksal altyapıdan hareketle vergi mevzuatını vergi güvenliği açısından değerlendirip, vergi güvenliğini tehlikeye düşüren çelişkileri ve boşlukları ampirik araştırma ile tespit ederek, vergi sistemimize uygun güvenlik önlemlerini belirleyip, bu hususta yeni öneriler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The main fiscal purpose of taxation is to provide optimum tax revenue. In order to reach this purpose; paying taxes duly according to laws by taxpayers, in other words, tax laws being applied efficiently and not being caused any tax loss depends on precautions of security existed in the contexture of tax system.The deficiency of tax audit on preventing tax losses and tax evasions, betrays that Turkish tax system needs to be prepared the tools directed to provide autocontrol at an expansive and certain level. In this frame, the purpose of the study is assessing tax legislation in terms of tax security by taking into theoretical and legal substructure, determining with empiric research precautions which are appropriate for our tax system by ascertaining the contradictions and the gaps which threaten tax security and making new recommendations about this subject.