Çankaya ilçesi ilkokul öğretmenlerinin sınıf içi öğretmen davranışlarını ne derecede gösterdiklerinin incelenmesi
- Tez No: 27114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY SENEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu araştırma öğretmenlerin göstermeleri beklenen sınıf içi öğret men davranışlarını öğretmen ve müfettiş görüşlerine göre ne derecede göstermekte olduklarım belirlemek üzere yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ili, Çankaya ilçesi ilkokul öğretmen leri ve Ankara ili merkez ilkokullarım denetleyen müfettişler oluştur maktadır. Örnekleme eş olasılıkla seçilen 77 ilkokul öğretmeni ve onla rı denetleyen 64 ilkokul müfettişi dahildir. Araştırma betimsel niteliktedir. Veriler araştırmacı tarafından geliş tirilen anket formu yoluyla elde edilmiştir. Verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, Mann Whitney-U testinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenler kendilerinin anket kapsamındaki davranışları ortalama olarak 3.1, iyi düzeyinde gösterdiklerini, müfettiş ler ise öğretmenlerin 2.2, orta düzeyinde gösterdiklerini açıklamışlardır. İki grup arasında bazı davranışlar bakımından 0.05 düzeyinde ve bazıları bakımından ise 0.01 düzeyinde bir farkın bulunduğu gözlenmiştir. Bazı davranışlar için ise öğretmen ve müfettişlerin görüşleri arasında an lamlı bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this research, to what extent the teachers display the expected in-c lass behaviors in accordance with their own views and with those of ins pectors who are examined. 77 primary school teachers from Ankara's Çankaya country and 64 primary school inspectors from central Ankara were included in this re search. The research is descriptive. The data were obtained by means of qu estionnaires developed by the researcher. In the analysis of the data, fe- requency, percentage, mean, Mann - Whitney - U were used. The result of the research indicated that while the teachers claimed that their behaviors included in the questionnaire were good (3.1 on the average), the inspectors evaluated that the teachers' classroom behavi ors were fair (2.2 an the average). It was observed that there was a signi ficant difference 0.05 and there was a difference 0.01. There wasn't diffe rence some included in the teachers' classroom behaviors in terms of comprehending it.