Okullarda yapılan tarihi anma ve kutlama programlarının öğrencilerde tarih bilincinin gelişmesine etkisi
The effect of commemoration and celebration programs at schools to the development of the consciousness of history for students
  1. Tez No: 366345
  2. Yazar: HASAN AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, liselerde yapılan tarihi anma ve kutlama programlarının öğrencilerde tarih bilincinin gelişmesine etkisi olup olmadığını incelemektir. Bu araştırmada ''Okullarda yapılan tarihi anma ve kutlama programlarının öğrencilerde tarih bilincinin gelişmesine etkisi var mıdır? '' sorusuna cevap aranmaktadır. Araştırma modeli olarak betimsel araştırma yapılmaktadır. Araştırmanın evrenini Ankara il merkezi ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı liselerde okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise random (rastgele) örnekleme yöntemi ile seçilen Ankara il merkezi ve ilçelerinde liselerde okuyan 9-10 ve 11.sınıf öğrencilerinden 258 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında 35 soruluk bir anket formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilecek olan verilerin analizinde farklı yöntemler uygulanmıştır. Öğrenciler tarafından cevaplanan anket ölçeğindeki soruların cevap analizinde t-testi, anova testi, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma ve yüzde istatistik teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucu ulaşılan verileri şu şekilde özetleyebiliriz. 1-Araştırmaya katılan öğrenciler, yöntem olarak anma ve kutlama programlarında daha çok gezi düzenlenmesi ile tiyatro ve skeç gösterilerinin kendilerinde daha kalıcı iz bıraktıklarını ifade etmişlerdir. 2- Araştırmaya katılan öğrenciler daha çok Şehitler Günü (18 Mart) ve Çanakkale Zaferi ile İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü ile Atatürk Haftası programlarının tarih derslerine olan ilgiyi artırdığını ifade etmişlerdir. 3- Araştırmaya katılan öğrenciler, en çok Şehitler Günü (18 Mart) ve Çanakkale Zaferi ile İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü ile Atatürk Haftası programlarının daha planlı yapılması gerektiğini söylemişlerdir. 4- Araştırmaya katılan öğrenciler en çok Şehitler Günü (18 Mart) ve Çanakkale Zaferi ile Atatürk Haftası programlarında aktif görev almak istediklerini söylemişlerdir. 5-Anketin ikinci bölümünde Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi'yle ilgili öğrencilerin anketteki bilgilere 1 ile 5 arasında sahip olma ya da katılma derecesine göre verdikleri puanlara baktığımızda 25 sorudan büyük bir bölümüne 5 puan verenlerin oranı %50 ve üstü olduğu görülmektedir. Bu durum Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi programının öğrenciler üzerinde etkili olduğunu ve öğrencilerin belli bir tarih bilincine sahip olduğunu göstermektedir. 6- Araştırma sonuçlarına göre kızlarla erkekler arasında ölçek puanı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamaktadır. 7- İkili karşılaştırma testi sonuçlarına göre Anadolu Lisesi öğrencileri ile Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri arasında ölçek puanı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmaktadır. 8- Araştırma sonuçlarına göre farklı sınıfta öğrenim gören öğrenciler arasında ölçek puanı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine whether there is the effect of commemoration and celebration programmes at schools to the development of the consciousness of history for students or not. In this study, an answer is being searched to this question. Descriptive research is carried out as a research model. The research environment is composed of high school students who study at the city centre and outskirts of Ankara. The sampling of the research has been done randomly on the 258 high school students who are the 9th, 10th and 11th graders. A 35-item questionnaire has been used to collect the data. Different methods have been applied to analyze the data which is obtained at the end of the research. In the analysis of the answers to the questions in the questionnaire scale, t-test, anova test, frequency, arithmetic average, standard deviation and percentage statistical techniques have been used. Research results of the accessed data can be summarized as follows. 1- Students who participated in the survey stated that during the commemoration and celebration programs; trip organizations, theatre and sketch shows as a method have had a permanent effect on themselves more commonly. 2- Students who participated in the survey stated that; to join the Martyr's Day (18th March), Çanakkale Victory and the acceptance of Turkish National Anthem, commemoration of Mehmet Akif Ersoy and Atatürk Week has aroused the interest of their consciousness of history more commonly. 3- Students who participated in the survey stated that mostly the Martyrs Day (18th March), Çanakkale Victory and the acceptance of Turkish National Anthem, commemoration of Mehmet Akif Ersoy and Atatürk Week should be held in a more planned manner. 4- Students who participated in the survey stated that mostly they want to join the programs of Martyrs day and Çanakkale Victory actively. 5- In the second part of the questionnaire, when we look at the scores of the students while answering the questions about the Martyrs Day and Çanakkale Victory according to the degree of participation and possession in the 1-5 ratings, we see that the ratio of the students who chose 5 points in 20 questions is over %50 per cent. This situation shows that Martyrs Day and Çanakkale Victory programs are effective on students and indicates that students have a certain consciousness of history. 6-According to the research results, there isn't a statistically considerable difference between girls and boys in terms of scale scores. 7-According to the results of the double comparison test, there is a statistically considerable difference between the students of Anatolian High Schools and Anatolian Teacher High Schools in terms of scale scores. 8-According to the research results, there isn't a statistically considerable difference in terms of scale scores among the students who study in different classes.