Private pension system decision support tool
Bireysel emeklilik sistemi karar destek aracı
  1. Tez No: 271187
  2. Yazar: EMRE DURSUNLUER
  3. Danışmanlar: DR. ALİ TÜKEL, YRD. DOÇ. DR. BERTAN BADUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma bireysel emeklilik sistemine dahil kullanıcılara ve aday kullanıcılara riske göre ayarlanmış performans ölçütlerini günlük veri üzerinden kullanarak bireysel emeklilik fonlarının veya emeklilik portföylerinin performansını değerlendiren web tabanlı, interaktif bir karar destek sistemi sağlamaktadır.Sistem riske göre ayarlanmış performans metodları olarak Sharpe oranı, Alpha, Jensen Alpha ve Beta katsayılarını uygulamaktadır. Bu metodlar önceki akademik çalısmalarda en sık kullanılan metodlardır. Sistem performans hesaplamarını yaparken kullanıcıya performans metodları arasından seçme ve farklı zaman aralığı belirleme gibi esneklikler sunmaktadır. Hesaplamarda kullanılan risksiz faiz oranı ve market endeksleride kullanıcı tarafından seçilebilen parametrelerdir. Bireysel emeklilik şirketlerinin websitelerinde sağlanan bütün opsiyonlar sistemde parametre olarak kullanıma sunulmuştur.Yazılım tasarımında üç katmanlı mimari kullanılmıştır. İş katmanında (orta katman) gelişmiş bir web servisi olan ve servis odaklı mimarinin sık kullanılan bileşenlerinden Windows Communication Foundation kullanılmıştır.Bu çalısma daha önceki akademik çalısmalarda sıkça kulanılan performans ölçüm teknikleriyle bireysel emeklilik şirketlerinin internet sayfalarının sunduğu fonksiyonellikleri birleştirerek bir karar destek sistemi ortaya koymustur.
Özet (Çeviri)
This study provides current and prospective private pension system participants with a web-based interactive decision support system that evaluates private pension funds or pension portfolio performance by using risk adjusted performance measurement methods based on daily historical data. Additionally users experiment different investment strategies by varying their portfolio composition.System implements Sharpe ratio, Beta coefficient, Alpha and Jensen Alpha as risk adjusted performance measurement methods. These performance measurement methods are the most used ones in previous academic studies. Software gives the user the flexibility to choose between performance measurement methods and different time intervals. Risk free rate and market index used in performance calculations are also selectable parameters. All the options provided in private pension companies? official websites are brought in to use as parameters.The system is developed by using three-layer software architecture. Windows Communication Foundation, an enhanced web service and commonly used component in Service Oriented Architecture, is used as a business layer (middle-layer).This study combined the most common performance measurement techniques in literature and the most common functions of private pension companies? websites as a web-based decision support system.