Exploring the career trajectories of Turkish expatriate English language teachers through social cognitive career theory
Yurtdışında öğretmenlik yapan Türk İngilizce öğretmenlerinin kariyer tercihlerinin sosyal bilişsel kariyer teorisi ile incelenmesi
  1. Tez No: 943911
  2. Yazar: YAĞMUR DAMLA ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ELMAS, Yağmur Damla. Yurt dışında öğretmenlik yapan Türk İngilizce öğretmenlerinin kariyer tercihlerinin Sosyal Bilişsel Kariyer Teorisi ile incelenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2025. Bu nitel çalışma, yurt dışında öğretmenlik yapan Türk İngilizce öğretmenlerinin (NNEST) kariyer yolculuklarını Sosyal Bilişsel Kariyer Teorisi (SBKT) çerçevesinde incelemektedir. Amerika Birleşik Devletleri'nde iki eyalette, Avrupa'da üç ülkede ve Asya'da bir ülkede mesleğini yapan altı Türk İngilizce öğretmeniyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla, katılımcıların motivasyon kaynakları, aldıkları destekler, karşılaştıkları engeller ve kariyer hedeflerini belirleme ve yönetme stratejileri incelenmiştir. Bulgular, Türk NNEST'lerin kültürel keşif ve mesleki gelişim olanakları gibi içsel motivasyonlarla harekete geçtiklerini; finansal istikrar, iş güvencesi ve kariyer gelişimi gibi dışsal etkenlerin ise yurt dışında çalışma kararlarını önemli ölçüde şekillendirdiğini göstermiştir. Araştırmada, kurumsal destek, kişisel ilişkiler ve sosyal ağlar gibi önemli destek unsurlarına dikkat çekilirken, dilsel zorluklar, kültürel uyum problemleri, bürokratik engeller ve özellikle Türkiye'den gelen NNEST'leri etkileyen kısıtlayıcı vize politikaları gibi başlıca engeller de vurgulanmaktadır. Ayrıca, katılımcıların kariyer yolculuklarını yönetmede benimsedikleri dinamik ve stratejik yaklaşımlara da odaklanılmıştır. Mesleki kimliğin sürdürülmesinin ve uzun vadeli kariyer memnuniyetinin temel bileşenleri olarak sürekli mesleki gelişim ve akademik ilerleme öne çıkmıştır. Bulgular, NNEST'lerin yurt dışındaki öğretmenlik deneyimlerini geliştirmeye yönelik yapılandırılmış kurumsal destek mekanizmaları, hareketliliği artıracak politika düzenlemeleri ve iyileştirilmiş mesleki gelişim olanaklarının gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
ELMAS, Yağmur Damla. Exploring the career trajectories of Turkish expatriate English language teachers through Social Cognitive Career Theory, Master's Thesis, Ankara, 2025. This qualitative study explores the career trajectories of Turkish non-native English-speaking teachers (NNESTs) pursuing expatriate teaching positions through the lens of Social Cognitive Career Theory (SCCT). By conducting semi-structured interviews with six Turkish expatriate English teachers working in various international contexts, including two states in the United States, three countries in Europe, and one country Asia, the research identifies critical motivational factors, supports, barriers, and strategies for goal setting and career management. Findings indicate that Turkish NNESTs are intrinsically motivated by cultural exploration and professional growth opportunities, while extrinsic motivators such as financial stability, enhanced job security and career advancement significantly shape their decisions to work abroad. The research highlights substantial supports including institutional backing, personal relationships, and social networks, along with barriers such as linguistic challenges, cultural adaptation issues, bureaucratic complexities, and restrictive visa policies specifically affecting NNESTs from Türkiye. Additionally, the research emphasizes the dynamic and strategic approaches these teachers employ in managing their career paths. Continuous professional development and academic advancement emerged as central components of sustaining professional identity and long-term career satisfaction. Practical implications suggest structured institutional support mechanisms, policy reforms facilitating NNEST mobility, and enhanced professional development opportunities to optimize expatriate teaching experiences.