İlköğretim okul müdürlerinin karşılaştıkları idari sorunlar (Bahçelievler örneği)
The administrative problems primary school principals are confronted
- Tez No: 271249
- Danışmanlar: DR. KUBİLAY ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasında; İstanbul ili Bahçelievler ilçesinde bulunan ilköğretim okul müdürlerinin mesleklerinde karşılaştıkları idari sorunların nitelikleri arasındaki ilişkiler incelenmiş ve bu ilişkilere bakılarak ilköğretim okul müdürlerinin yaşadıkları idari sorunlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın örneklemini İstanbul ili Bahçelievler ilçesinde 2008-2009 eğitim öğretim yılında görev yapan 25 resmi ve 5 özel ilköğretim müdürü olmak üzere toplam 30 ilköğretim okul müdürü oluşturmaktadır. Araştırma iki bölümden oluşmakta olup birinci bölümde eğitim yönetiminde liderlik, ilköğretimde okul yönetimi, ilköğretim okul müdürlerinin seçilme esasları ve görevleri hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümde ise uygulanan anketteki sorular yorumlanmıştır. İlköğretim okul müdürlerine uygulanan anket iki bölümden oluşmakta olup birinci bölümde kişisel ve mesleki bilgiler hakkında on sekiz soru sorulmuş; ikinci bölümde ise ilköğretimde karşılaşılan idari sorunlar, öğrenci, veli, personel, eğitim-öğretim, idari ve genel, maddi ve üst birimlerden kaynaklanan sorunlar olmak üzere toplam yedi bölümden oluşan 38 kapalı uçlu,7 açık uçlu soru okul müdürlerine sorulmuştur.Araştırmanın bulgularına göre ilköğretim okul müdürlerinin karşılaştıkları idari sorunlar görev yapılan okulların resmi veya özel olması, öğrenci sayıları, velilerin gelir seviyeleri ve okulların yıllık bütçelerine göre belirgin farklılıklar göstermektedir. Yine araştırmada okul müdürlerinin en önemli idari sorunlarının maddi yetersizlikler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the administrative problems which primary school principals present in Bahcelievler in Istanbul confront with in their profession and the relationships between their qualities are examined and the administrative problems which primary school principals have experinced are tried to be determined by looking at these relationships. The sample of the thesis study constitutes totally 30 primary school principals who officiate in 25 state and 5 private primary schools in Bahcelievler in Istanbul between 2008 and 2009 education-academic year. This research consists of 2 parts: in the first part, information about leadership at education management, school management in primary school, the basis of school principals? selections, and their duties are given and the second part, the questions of survey that is applied are interpreted. The survey which is applied to primary school principles consists of 2 parts: 18 questions about personal and professional knowledge are asked in the first part; the questions that forms totally seven parts which are the confronted administrative problems in primary education , students, parents, staff, Education-Academic, administrative, and the problems that are derived from general, material and the upper units and 37 close-ended and 7 open ended questions have been asked to school principals ın the second part.According to the findings of research, the administrative problems which primary school principals confront show clear differences in terms of schools which are being on duty whether it is state or private, the numbers of students at school, parents? income level and yearly budgets of schools . The most conspicuous finding in the research is that the most important administrative problems of school principal are based on economical insufficiency.