Örgütlerde çatışmanın yönetimi ve bir kamu iktisadi teşebbüsünde uygulama
Conflict management in organizations and an application on a state economic enterprise
  1. Tez No: 271283
  2. Yazar: ALP ENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Çalışmamın amacı, Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) Genel Müdürlük personelinin ne tür çatışmalar yaşadığının, yaşanan çatışmaların nedenlerinin tespit edilmesi ve uygulanan çözüm yollarının belirlenmesi ve yapılacak olan araştırma sonucunda, BOTAŞ personeline faydalı olacağı düşünülen öneri veya önerilerin geliştirilmesidir.Çalışmanın birinci bölümde, örgütlerde çatışma kavramının farklı tanımlarına yer verilmiş, işletmelerde çatışmaya yönelik yönetsel yaklaşımlar, çatışma süreci ve türleri incelenmiştir. Ayrıca işletmelerdeki ortaya çıkan çatışmaların neden ve sonuçları üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde örgütlerde çatışmanın analizi, çatışmanın azaltılması ve teşvik edilmesi, çatışma yönetim stilleri ve çatışma yönetiminde kullanılan diğer yöntem ve tekniklerden bahsedilmiştir.Üçüncü bölümde ise, enerji sektöründe faaliyet gösteren BOTAŞ'ta çatışmaların nedenlerinin tespiti ve bu çatışmaların nasıl yönetileceğinin belirlenmesi, bunun sonucunda da yönetime yeni fikir ve öneriler sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of my study is to ascertain the types of conflicts and the causes of those conflicts experienced by the employees of BOTAŞ (Petroleum Pipeline Corporation); to designate the applied solutions and as a result of the study it is also aimed to bring forward a proposal or more that are thought to be beneficial for the BOTAS employees.The first chapter of the study encompasses various definitions of conflict. Also managerial approaches, conflict process and types have been elaborated and causes and consequences of conflicts have been highlighted.The second chapter dwells upon analyzing conflict, mitigating conflict, conflict management styles, and other methods and techniques applied in conflict management.The third chapter introduces causes of conflicts emerging within BOTAŞ, an enterprise operating in the energy sector, portrays the respective conflict management, and in the end, puts forward new ideas and recommendations to the management vis-à-vis these conflicts.