Güvenlik hizmetlerinin uygulanması çerçevesinde Türkiye'de özel güvenlik hizmetleri
Public service, security services, private security services, private security officers, 5188 numbered law
  1. Tez No: 271306
  2. Yazar: HAYRİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Kabul edilmesi ile hem genel güvenlik hem de özel güvenlik hizmetleri Türkiye'de yeniden tartışılmaya başlanmış ve Özel Güvenlik Hizmet Sektörü bu yasal düzenlemeden sonra ülkemizde hızlı bir büyüme sürecine girmiştir.Bu süreçte meydana gelen olumlu ve olumsuz gelişmeleri, değişimleri görebilmek için bu çalışmanın konusu ?Güvenlik Hizmetlerinin Uygulanması Çerçevesinde Türkiye'de Özel Güvenlik Hizmetleri? olarak belirlenmiştir.Bu başlık altındaki oluşturulan çalışmamız kamu hizmeti, kamu düzeni ve güvenlik hizmetleri kavramları çerçevesinde özel güvenlik hizmetlerinin kavramsal yapısının ve özelliklerinin, tarihsel gelişiminin, örgütlenmesinin ve işleyişinin incelenmesi, özel güvenlik hizmetlerinin 5188 sayılı kanun sonrasındaki uygulanmasında karşılaşılan sorunların, olumlu ve olumsuz gelişmelerin yapılacak olan alan araştırmasıyla ortaya çıkarılması amacıyla yapılmıştır.Bu çerçevede yapılan çalışmamız ana bölümlerinde ilk önce kamu hizmeti ve kamu düzeni kavramları çerçevesinde güvenlik ve güvenlik hizmeti kavramları ile güvenlik hizmetlerinin örgütlenmesine değinilmiştir. Bundan sonra özel güvenlik hizmetlerinin kavramsal çerçevesi, tarihsel gelişimi, faaliyet alanları ile 5188 sayılı yasa kapsamında Türkiye'de Özel Güvenlik Hizmetlerinin örgütlenmesi ve işleyişi üzerinde durulmuştur. Daha sonra da 5188 sayılı yasadan sonra Türkiye'de Özel Güvenlik Hizmet Sektöründe yaşanan sorunlar ile olumlu ve olumsuz gelişmeleri ortaya koymak ve çözüm önerileri getirmek amacıyla özel güvenlik personelinin bu konulardaki algılarının belirlenmesi için alan araştırması yapılmıştır. Alan araştırmasında anket yöntemi kullanılmış ve araştırmamızın evrenini Türkiye genel evreni içerisinde Afyonkarahisar çalışma evreninde bulunan 602 özel güvenlik personeli oluşturmuştur. Alan araştırmasında uygulanan anket sonucunda elde edilen veriler SPSS 15,0 Windows paket programında analiz edilmiştir.Yapılan analiz sonucunda elde edilen bulgular tablolar halinde düzenlenerek gerekli açıklama ve yorumlar yapılmış, özel güvenlik sektöründeki sorunların, olumlu ve olumsuz gelişmelerin seviyesi ile ilgili çeşitli sonuçlar çıkarılmıştır.Anahtar Sözcükler1. Kamu Hizmeti2. Güvenlik Hizmetleri3. Özel Güvenlik Hizmetleri4. Özel Güvenlik Görevlileri5. 5188 sayılı Kanun
Özet (Çeviri)
After the adoption of the 5188 numbered law concerning Private Security Services, the discussions on the Private Security Services in Turkey started to take place again and they entered a fast process of enlargement as well.In order to fully understand the positive and negative developments or renewals which take place in this process, the name of this dissertation is assigned as ?Private Security Services in Turkey In Accordance With the Application of Security Services?.By means of our study taking place under this title it is aimed to put forward the conceptual and specific properties of Private Security Services in respect of public service and order, its historical development, organization and application. The problems, positive or negative developments faced after the adoption of the 5188 numbered law concerning Private Security Services were also worked out by this study.The main titles mentioned in this study are framed with the concepts of security and security services for public service and order. In this study not only the conceptual framework, historical development, fields of activities of private security services were focused on but also the organization and procedural course of private security services in Turkey within 5188 numbered law were emphasized, Subsequently, to state and put forward the problems and the positive developments occurring in private security sector after the implementation of the 5188 numbered law in Turkey and to find solutions to them, an area research was implemented in order to find out the private security officers? perceptions on the subject stated. Survey method was used in area research and Turkey stood as the general environment, 602 private security officers around Afyonkarahisar stood as the working environment. The data collected by means of the area search was analyzed through SPSS 15.0 Windows package programme.The output appearing as a result of the analyses done were organized as tables, their explanations and comments were done, some results concerning the level of positive and negative developments on private security sector problems were extracted.Key Words1. Public Service2. Security Services3. Private Security Services4. Private Security Officers5. 5188 numbered law