İdari yargılama usulünde kesin hüküm
Res judicata in administrative courts procedure act
- Tez No: 271311
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Roma hukukundan beri var olan ve nerdeyse bütün hukuk sistemlerince kabul edilmiş olan kesin hüküm ilkesi yargı erkinin etkinliğinin sağlanmasında büyük öneme sahiptir. Mahkeme önüne gelmiş bir uyuşmazlık hakkında karar verildikten sonra bu karar aleyhine başvurulacak başkaca bir olağan kanun yolunun kalmaması halinde mahkeme kararı şekli anlamda kesinleşir ve artık değiştirilemeyecek kanuni gerçeklik niteliğine sahip olur. Aynı taraflar, aynı uyuşmazlığı, aynı nedene dayanarak tekrar mahkeme önüne getiremezler. Kamu düzeniyle yakından ilgili olan kesin hüküm hem bir dava şartı, hem bir itiraz, hem de bir delildir. Uyuşmazlıkların nihai olarak sona ermesini, hukuki barışı ve usul ekonomisini sağlama amaçları da güden kesin hüküm ilkesi medeni usul kanunumuzda düzenlenmiş ama idari yargılama usulü kanununda yer almamıştır. Ancak, kesin hüküm, idari yargılama usulünde de yer alan ve mahkeme kararlarına konu olan bir kurumdur. Bununla birlikte, iptal davalarında verilen iptal kararlarının kesin hüküm etkisinin genel olması istisnai bir durumdur ve diğer yargısal kararlardan farklı bir özellik gösterir.
Özet (Çeviri)
Res judicata is an ancient rule which is accepted by nearly all law systems. It has a great importance in supplying the judicial authority. After a conflict is brought before the court and the court gives the final judgment if there is no normal legal remedy left to be applied, the final judgment of the court becomes res judicata and it turns into a legal reality. As a result, the same parties with the same statement of facts cannot sue again on the same claim. Res judicata is an institution which is much related with the public order, is also a precondition, an objection and an evidence of litigation. The function of this principle is to ensure the economy of the courts, finalize the disputes definitely and maintain the peace of legal order. In the Code of Turkish Civil Procedure res judicata is regulated but there is no regulation in the Administrative Courts Procedure Act. However res judicata is already a principle of Administrative Justice and it is used in the decisions of the administrative courts. Nonetheless, res judicata in the decision of annulment has different characteristics than the other cases as it affects the ones who are non party to the former case.