Bakanlar kurulunun görev ve yetkileri ile çalışma usulü
Assignments and power of cabinet and its working principles
  1. Tez No: 271312
  2. Yazar: AYŞEGÜL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SEGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Parlamenter rejim, 1876 Anayasasında yapılan 1909 değişikliğinden sonra Anayasa Hukukumuza girmiş olup, bu tarihten sonra yürütme organı, sürekli olarak yasama organından bazı yetkiler alınarak güçlendirilmiştir.1982 Anayasası, yürütme ?yetkisi? ve ?görevinin? Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu tarafından, Anayasa ve kanunlara uygun olarak yerine getirileceğini belirtmektedir.1982 Anayasası ile yürütme içinde yer alan Bakanlar Kurulu ve özellikle Başbakan ile Cumhurbaşkanının konumu, bunlara önemli yetkiler verilerek güçlendirilmiştir.Bakanlar Kurulunun Anayasa ve kanunlarla verilen pek çok önemli görev ve yetkileri bulunmaktadır. Bakanlar Kurulu bu görev ve yetkilerini, düzenleyici ve birel işlemleri yoluyla kullanır.Parlamenter sistemlerde hükümetlerin sahip oldukları görev ve yetkilerinin niteliği kadar, bu görevlerin yerine getiriliş biçimi ve yetkilerin kullanılış tarzı da büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde Bakanlar Kurulunun çalışma usulü, her hükümet döneminde farklı şekillerde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Parliamentary regime involved to our Constitutional Law after the modification performed in 1909 for 1876 Constitution, after this date executive power was empowered by continuously taking some power from legislative power.Constitution enacted in 1982 emphasizes that ?authorization? and ?assignment? of execution shall be executed by the President and Cabinet as compatible with the Constitution and Laws.With 1982 Constitution, the status of Cabinet and especially Prime Minister and President involved within the executive power has been empowered by granting major authorizations to them.Cabinet has many assignments and power granted by Constitution and laws. Cabinet utilizes these assignments and power by arranging and individual transactions.In Parliamentary systems the qualification of assignments and power owned by governments bears major importance just as methods of realization of these assignments and style of utilization of powers. In our country, working procedures of Cabinet implemented in different ways in every government periods.