Hurri siyasi tarihi ve kültürü
Hurrian political history and culture
  1. Tez No: 271326
  2. Yazar: SERİHAN TAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hurri kültürü, Kafkasya'dan, Suriye ve Yukarı Mezopotamya'ya, Toroslar'dan, Urmiye Gölüne kadar uzanan bölgede M.Ö. 6000 - M.Ö. 1000 arasındaki tarihlerde kesintisiz devam etmiştir. Hurriler ile ilgili çeşitli araştırmalar ve yayınlar genellikle Hurri kültürünün belli özelliklerini bağımsız olarak inceleme eğilimi taşırlar. Bu nedenle bütüncül bir Hurri tarihi yazılmasına gereksinim duyulmaktadır. Hurri tarihini yazarken karşılaşılan en büyük güçlük, Hurrilerle ilgili bilgilerin ikinci el kaynaklardan elde edilmesiydir. Hurrilerin sondan eklemeli asyenik bir dil kullandıklarını, karşılaştıkları diğer milletlerin dillerini, dinlerini ve siyasetlerini oldukça fazla etkilemiş oldukları malumdur. Bir Hurri efsanesi olan Kumarbi ve İlluyanka'nın Yunan mitolojine girmesi, Hurri tanrılarından Kubaba'nın Kybele olarak Yunan panteonu içinde yer alması gibi bulgular, Batı uygarlığı olarak nitelenen kültürün kökenlerinin Eski Ön Asaya'ya uzandığını kesin olarak göstermektedir. Hurriler doğu ve batı arasında bir köprü vazifesi görmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
Hurrian culture, from the Caucasus, Syria and Upper Mesopotamia, Taurus Mountains, Lake Urmia in the region that dates back to BC 6000 - BC The date was continued in 1000. Various studies and publications about Hurrian generally tend to examine certain features of Hurrian culture independently. Therefore it is needed to write a complete Hurrian history. The biggest difficulty in writing a Hurrian history that information about Hurrian is obtained from second hand sources. It is obvious that Hurrians used an end-additive Asian language, and also they affected other related citizen?s languages, religions and politics much. Findings such as inclusion of Kumarbi and Illuyanka, which is a Hurrian legend, in Greek Mythology and taking part of Hurrian God Kubaba in Greek Pantheon definitly shows that roots of the culture described as Western Civilisations extend to Ancient Near Asia. Hurrian had a bridge role between East and West.