Türk KOBİ'lerine verilen devlet yardımları ve AB KOBİ yardım mekanizmasının karşılaştırılması
State aids for turkey SMES and comparison with EU state aids for SMES
- Tez No: 271333
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ RİFAT ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ), ulusal ekonomide her zaman önemli roller üstlenmişlerdir. Ekonomik büyümenin motoru olan KOBİ'ler, iktisadi faaliyet hacmi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca üretimde esnek yapılara sahip olan KOBİ'ler, ekonomik krizleri de, büyük işletmelere göre daha kolay bir şekilde atlatabilmektedirler. Avrupa Birliği üyeliği için hazırlanan Türkiye'nin, yukarıda bahsedilen sebeplerden dolayı, bünyesindeki KOBİ'leri, Avrupa Birliği KOBİ'lerinin standartlarına yakınlaştırmak için gerekli tedbirleri alması gerekmektedir. Bu çalışmada, Avrupa Birliği ve Türkiye'deki KOBİ'lerin aralarındaki devlet destekleriyle ilgili benzerlik ve farklılıklar ayrıntılarıyla ele alınmıştır.AB' ye giriş sürecinde Türkiye' deki KOBİ destek sisteminin AB ile karşılaştırılmasını amaçlayan çalışma dört bölümde incelenmiştir.İlk bölümde teorik açıdan ele alınan KOBİ'ler temel nitelikleri ile açıklanmış ve Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri dışında yer alan bazı ülkelerde ve uluslararası kuruluşlarca nasıl tanımlandıkları ortaya konulmuştur. Bu bölümde Türkiye' deki KOBİ tanımlamasına, Avrupa Birliği KOBİ tanımlamasına ve Avrupa Birliği ülkelerinde yer alan KOBİ tanımlamalarına çalışmanın kapsamı gereği yer verilmemiştir.İkinci bölümde konu Türkiye açısından ele alınmıştır. KOBİ'lere verilen destekleri incelenmiştir.Üçüncü bölümde konu Avrupa Birliği açısından incelenmiştir. Çalışmanın temel hedefini oluşturan Dördüncü ve son bölümde ise ikinci ve üçüncü bölümlerde KOBİ'lere ve KOBİ'lere yönelik desteklere yönelik Birlik ve Türkiye düzeylerinde ortaya konan verilerin karşılaştırılması amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) have always taken significant roles in the national economics. SMEs, which are the driving sector of economic growth, have an important effect on the economic activity. On the other hand, SMEs, which have flexible structures in the production process are able to manage economic crises more easily than Big Enterprises. Turkey, which is undertaking a preparation program for the membership of European Union should take necessary measures, due to the reasons mentioned above, so that it might advance to the standards of SMEs in Europe Union. In this study similarities and differences concerning govermental supports between European Union and Turkey have been discussed)in detail.The thesis, that goals to compare the aid system between Turkish and EU SME? s in the process of the joining of Turkish Republic to the EU, is divided in to four chapters.In the thesis, the comparison between the aid system between Turkish and EU SME is analyzed, during the process of the Turkish Republic joining the EU.In the first chapter SME?s are analyzed theoretically. In this stage they are is evaluated with their basic characters and how they?re defined by foreign countries (other than the countries in the EU) and international foundations.In this chapter the definitions of Turkish SME?s and European Union has not been mentioned due to the scope of the study in the paper.In the second chapter, the subject is stated from Turkey?s point of view. The support that is given to the SME?s is examined.In the third chapter,the subject is stated from European Union?s point of view.In the fourth and the last chapter, the data that are shown in the chapters of second and third are aimed to be compared.