Bankalarda örgütsel değişim ve bir banka örneğinde çalışanların değişim süreci algısı
Organizastional change and applications in banks a public bank example
- Tez No: 271370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİL ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Kamu Yönetimi, Banking, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Değişim evrensel bir süreçtir. Maddi olan ya da olmayan her şey değişim kapsamının içindedir ve günlük yaşantının kaçınılmaz bir parçasıdır. Değişim bugün bütün sosyal unsurlar için önemli olduğu kadar örgütler için de önemlidir. Örgütler için bu kadar önem taşıyan değişim konusunun teknolojiyle, bilgiyle, rekabetle ve hızla iç içe yaşayan bankacılık sektöründe de önem taşıması kaçınılmaz olmaktadır. Bankalar örgütlerde değişimin hızlı yaşandığı örgütler arasında yer almaktadır. Bu çalışmayla, Türkiye' de hizmet veren bir kamu bankasının genel müdürlük ve şubelerinde çalışanların değişimi algılama düzeyleri tespit edilmeye çalışılmıştır. 150 kişi üzerinde yapılan anket çalışması sonucunda çalışanların örgütlerde değişim sürecinin ne anlama geldiği, nasıl bir süreç izlendiği ve yaşanan değişim sürecinin sonuçları hakkında algılarına ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Change is an universal process.Change includes anything, whether it is materialistic or not and it is fundamental for daily life. Although change is important for social factors, it is also important for organizations. Since changing is fundamental for organizations, it is also considerable for technology, information, competition and banking. Banks are part of organizations which are changing rapidly. With this study, it is tried to identify the level of perception of employees working in generel management and departments of a Turkish public bank. After the poll ratings of 150 people, it is tried to detemine the perception of employees about meaning of changing, control of process and the consequences of the changing process.