Tutundurma faaliyetlerinin tüketici satın alma davranışlarına etkisinin belirlenmesi üzerine Türk GSM sektöründe bir araştırma
Research on Turkish GSM sector with a view to defining the impact of promotion activities on consumer behaviours
- Tez No: 271371
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METEHAN TOLON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Araştırma kapsamında Ankara'da yaşayan 400 gönüllü aboneye, 38 sorudan oluşan bir anket uygulanmış, elde edilen veriler SPSS v15.0 paket programı kullanılarak tasnif ve analiz edilmiştir. Anketin son bölümündeki soru 16 ile soru 38 arasındaki GSM işletmelerinin tutundurma faaliyetleri kapsamında uyguladıkları 23 değişken ile katılımcıların demografik özelliklerine göre aralarında istatistiksel bir ilişki olup olmadığının belirlenebilmesi için Ki-Kare analizi yapılmıştır. Yapılan Ki-Kare analizi sonucunda; katımcıların demografik özelliklerine göre etkilendikleri değişkenler belirtilmiş ve GSM işletmelerine önerilerde bulunulmuştur. Daha sonra ?GSM Sektöründe Uygulanan Tutundurma Faaliyetlerinin Tüketicilere Etki Düzeyi Boyutu? için toplam bir boyut puanı elde edilmiş ve bu puan değişkeni ile ankete katılan kişilerin demografik özellikleri arasındaki var olduğu düşünülen ilişkiler, bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi (anova) testi ile gerekli hipotez testleri kurularak test edilmiştir. Ki-Kare analizleri ile t testi ve Anova testi sonuçlarının büyük oranda örtüştüğü görülmüştür.GSM işletmelerinin yapmış oldukları tutundurma faaliyetlerinin tüketiciler tarafından nasıl algılandığını görsel olarak belirleyebilmek için yapılan çok boyutlu ölçekleme analizi sonuçları ile faktör analizi sonuçlarının da hemen hemen örtüştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the context of the research, 400 volunteers who live in Ankara were surveyed through a questionnaire that consists of 38 questions and the data received was classified and analyzed by using the SPSS v15.0 package programme. The ?Chi-Square? analysis has been carried out to define the existence or non-existence of a statistical link between the 23 variables implemented by the GSM operators as their promotion activities, which are stated in the questions between 16 to 38 at the last part of the survey, and the demographic characteristics of the participants. As a result of the ?Chi-Square? analysis, the variables that have an impact on the participants in accordance with their demographic features were indicated and recommendations were made to the GSM operators. Subsequently, for ?The Impact Level Dimension of the Promotion Activities Implemented in the GSM Sector on Consumers?, a total dimension point has been calculated and the link which is anticipated to exist between this point variable and the demographic characteristics of the participants in the survey has been examined through the application of independent Samples t test, and One-Way Analysis of Variance test (Anova), and relevant hypothesis test. It has been observed that the results of the ?Chi-Square? analysis and Samples t test and One-Way Analysis of Variance test (Anova) overlapped largely.In addition to that, It has also been observed that the results of the multidimensional scaling analysis and the factor analysis which were conducted to define how the impact of the promtion activities of GSM operators on the consumers is visually perceived overlapped mostly.