Klasik iktisat düşüncesinde 'kadın'ın konumlandırılışına farklı bir yaklaşım: John Stuart Mill
A different approach to the positioning of women within classical economics thought: John Stuart Mill
  1. Tez No: 271387
  2. Yazar: DİDEM ŞAHİN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
J.S.Mill, Klasik Ekolde cinsiyet eşitsizliğini tartışan ilk düşünür olması bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. J.S.Mill'in eserleri; istihdam, ücret, eğitim ve sosyal alanlarda eşit bir dünya yaratılabileceği ve bu sayede kadınların erkeklere olan bağımlı statülerinin sona erdirilebileceği inancını taşımaktadır. J.S.Mill, analizlerinde, sahip olduğu ataerkil önyargılar ve sisteme olan bağlılığı nedeniyle köklü değişikler yapılmasına yönelik öneriler getirmek konusunda yetersiz olmuştur. Kadınların eviçi rollerinin ekonomik değerine değinmemesi, onları iş gücü piyasasında daha çok hizmet sektöründe konumlandırması; hatta evli kadınların zaten mesleklerini seçmiş olduklarına vurgu yaparak var olan ikincil konumun dışına taşıyacak bir çözüm önerisi sunamaması gibi bazı temel eksikliklere rağmen kadının ikinci sınıf statüsünün tartışılması bağlamında başlangıç noktası olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte; ?ana akım? iktisadın J.S.Mill'in ?kadının konumlandırılışı?na ilişkin görüşlerini görmezden gelerek, analizlerine kaldığı yerden devam ettiğini görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
J.S. Mill has an important status within classical economic thought in that he was the first thinker to deal with gender inequities. In his works, he argues that a fair world can be created within the social realm, employment, wages, education. Therefore, he maintained that women?s dependency on men could be terminated. J.S.Mill?s analyses has been insufficient since he held patriarchal beliefs, was committed to the capitalist society and thus fell short of coming up with suggestions that would produce structural changes within the system. He is considered to be a starting point feminist discussions about secondary status of women, despite his theoretical shortcomings: that he did not mention the economic role of women?s domestic work; he located them within service sector; that he argued that married women had already made their occupational choices and ultimately did not offer a solution that would go beyond women?s secondary status. Along with these, it is being observed that mainstream economics ignores J.S.Mill?s views and keeps dealing with issues as it always used to.