Onno ve ono tipi Schiff baz ligandları kullanılarak elde edilen bazı yeni geçiş metali komplekslerinin sentezlenmesi, kristal yapılarının ve manyetik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and investigation of crystal structures and magnetic properties of some new transition metal complexes obtained by using onno and ono type Schiff base ligands
- Tez No: 271477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KARA SUBAŞAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu doktora tez çalışması kapsamında, üç ve dört dişli Schiff Baz ligandları sentezlenmiş ve onların çeşitli geçiş metalleriyle reaksiyonundan orijinal olarak tasarlanmış tek ve çok çekirdekli yeni kompleksler elde edilmiştir. YS-Serisi olarak adlandırılan bu metal komplekslerin tek kristalleri elde edilmiş ve yapıları tek kristal X-ışını kırınım yöntemi ile belirlenmiştir. Komplekslerdeki manyetik süper değiş tokuş etkileşmelerinin belirlenmesi amacıyla 2 K den 300 K sıcaklığına kadar, sıcaklığa bağlı manyetik alınganlık ölçümleri yapılmış ve komplekslerin antiferromanyetik etkileşim gösterdiği bulunmuştur. Deneysel olarak gözlenen manyetik alınganlık değerleri ile kuramsal olarak hesaplanan magnetik alınganlık değerleri en küçük kareler yöntemi ile karşılaştırılarak, süper değiş-tokuş etkileşmelerine ait manyetik parametreler bulunmuştur. Ayrıca komplekslerin Infrared (IR) spektrumları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, tridentate and tetradentate Schiff Base ligands have been synthesized and originally designed new mono and polynuclear complexes have been obtained with the reactions of some transition metals. Single crystals of these metal complexes called YS-series have been obtained and their structures have been determined by the single crystal X-ray diffraction method. The temperature dependent magnetic susceptibilities of these complexes have been measured over the temperature range 2-300 K in order to determine magnetic super exchange interactions and it has been founded that the complexes show antiferromagnetic interactions. The experimental magnetic susceptibilities have been fitted to the theoretical magnetic susceptibility equations and the magnetic parameters have been determined with fitting procedure. Infrared (IR) spectrums of complexes have also been investigated.