Termomakanik haddeleme yöntemi ile levha üretimi ve karekterizasyonu
Plate production and characterization with thermomechanical rolling method
  1. Tez No: 271492
  2. Yazar: KADİR KUNDAKÇI.O
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA K. TÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ERDEMİR'DE yeni ürün geliştirme faaliyetleri kapsamında Termomekanik haddeleme yöntemi ile sıcak haddelenmiş yapı çelik kalitelerinden S355 J0 J2 K2 ve S355 J2W için normalize ısıl işlemli ve normalize ısıl işlemsiz levhaların mekanik özelliklerinin birbirine yaklaştırılması ve normalize ısıl işlemsiz levhaların düşük sıcaklıktaki darbe dirençlerinin artırılması çalışmaları yapılmıştır.Termomekanik haddeleme sırasında haddeleme parametreleri ve alaşım elementlerinin levha mekanik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Genel olarak levhaların termomekanik haddeleme yöntemiyle haddelenmesi ve mikro alaşım elementlerinin ilavesi ile oda sıcaklığındaki çekme ve akma mukavemetleri özellikle sıfır altı sıcaklıklardaki darbe enerjisi değerleri artmış ilave olarak yığın soğutma tipi seçilerek % uzama değerleri geliştirilmiştir.Deneme çalışmaları sırasında her bir adım ele alınarak, haddeleme parametreleri ve alaşım elementlerinin değişimleri ile levha mekanik özelliklerinin standartları sağlayacak şekilde üretim hedefine varılmıştır.Bütün denemelerde üretilen levha numunelerine çekme testi yapılarak akma, çekme ve % uzama mukavemet değerleri alınmış 0, -20 ve -40 santigrat derecelerde darbe enerjisi testleri yapılarak değerleri kaydedilmiştir. Bu sonuçlara paralel olarak haddeleme parametrelerinin seçilmesi ve kimyasal bileşimin optimize edilerek yeni ürünlerin geliştirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of new production development facilities in ERDEMIR, tasks have performed via thermo mechanical rolling method by drawing near to the mechanical properties of plates with and without normalization process for hot rolled products of structural steels which of S355 J0 J2 K2 and S355 J2W qualities and increasing low temperature impact strength of plates without normalization.Effects of alloying elements and rolling parameters on plate mechanical properties during thermomechanical rolling are examined. Generally addition of micro alloying elements and using thermomechanical rolling method under the normal circumstances tensile, yield strength and especially subzero impact energy were increased. In addition to these, % elongation value was improved selecting plate pile cooling method.During the test stages all steps are handled particularly to obtain mechanical properties of rolled plates in the appropriate standards by rolling parameters and micro alloying variation.Trials were examined and registered by tensile tests of produced plate specimens as well as tensile, yield and % elongation strengths. Beside impact energy test values on the 0, -20 and -40 celsius degrees were recorded. According to these results, rolling parameters and chemical compositions are optimized and new product grades are obtained.