Termal olarak stabil spiropolimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of thermally stable spiropolymers
- Tez No: 271499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYAL BÜLBÜL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Spiropolimerler yüksek performansa sahip polimerler olarak ilgi çekmektedirler. Oldukça rigid moleküllerdir, kimyasal ve termal stabiliteleri de çok yüksektir. Bunun sebebi ise molekül ağırlığında azalma meydana gelebilmesi için aynı halkalı yapıda iki kovalent bağın kırılması gerekmektedir.Bu tezin amacı yeni tip spiropolimerlerin sentezlenmesi ve bunların karakterize edilmesidir. Tez üç aşamadan oluşmaktadır: 1) Monomerlerin sentezlenmesi 2) Model bileşiklerin sentezi ve karakterizasyonu 3) Polimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve özelliklerinin incelenmesi. Model bileşikler multihidroksi monomerlerin benzaldehit ile reaksiyonundan elde edilmiştir. Polimerler ise hidroksil monomerlerinin teraftalaldehit veya izoftalaldehit ile kondenzasyonundan sentezlenmiştir. Polimerlerin yapısı FTIR, katı hal 13C NMR, TGA ve DSC yöntemleri ile aydınlatılmıştır.Bu tez kapsamında sentezlenen polimerler ısısal ve kimyasal olarak oldukça stabildirler ve polimerler hekzafloroizopropanolde çözünebilmektedirler.
Özet (Çeviri)
Spiropolymers are of interest as high performance materials due to their great rigidity and high thermal and chemical stability which arises because mass deterioration requires the scission of two covalent bonds within the same cyclic subunit.Aim of this thesis is the synthesis and characterization of a new series of spiropolymers. The thesis has three stages that 1) Synthesis of monomers 2) Synthesis and characterization of model compounds, and 3) Synthesis, characterization and properties of polymers. Model compounds have been synthesized by the condensation of multihydroxyl monomers with benzaldehyde. Condensations of the hydroxyl monomers with teraphtalaldehyde or isophtalaladehyde give the polyspiroacetals. Characterization of polymers conducted with FTIR, NMR, TGA, and DSC.Synthesized spiropolymers are thermally stable and have high degree of chemical stability. They are soluble in hexafluoroisopropanol.