Fiziksel optik yöntemi ile nurbs yüzeylerden yakın-uzak alan durumu için saçılım hesaplanması
Scattering calculation on nurbs surfaces by using physical optic method for near-far field case
  1. Tez No: 271515
  2. Yazar: HİLMİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ARİF ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Fiziksel Optik(FO), FO integrali olarak adlandırılan, bir saçıcı üzerinden yüzey integrali alınması ile saçılan alan hesabını gerçekleştirebilecek bir yaklaşımdır. Bu saçıcı yüzey düz poligonlar olabileceği gibi, çoğu saçıcı yüzey poligonlara göre daha gerçekçi olarak, NURBS yüzeyleri ile ifade edilir.Bu tezde, yakındaki kaynak ve uzaktaki gözlemci için NURBS yüzeyleri üzerinden FO integrali, Radon dönüşümü yorumu kullanılarak çizgisel integrale herhangi bir yaklaşık içermeden indirgenmiştir. İntegrasyon çizgileri, aydınlatma ve gözlem yönlerine bağlı olarak belirlenen bir düzlem ile NURBS yüzeyinin üzerinde zamana bağlı kesişim çizgileri olarak gösterilmiştir. Böylece, FO integralinin değerlendirilmesindeki doğruluk sadece NURBS yüzeylerinin geometrik olarak hesaba katıldığı kısımda yapılabilecek hatalar ile sınırlı kalmıştır. Kapalı biçimde çıkartılmış olan integral ifadesinin doğruluğu kare plaka geometrisine sahip saçıcı yüzey için gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Physical Optics (PO) requires the calculation of a surface integral on a structure, which can be called as athe PO integral. The surface of most structures can be accurately represented by NURBS surfaces. In this dissertation, the PO integral over NURBS surfaces is reduced to an exact line integral by using a radon transform interpretation for near field scatter source and far field observer. The integration line is shown to be the time-dependent intersection line of the NURBS surface of interest with a plane determined by the illumination and observation directions. Hence, the accuracy of evaluating the PO integral is limited only by the geometrical evaluations involving the NURBS surfaces. The accuracy of the derived closed form expression is demonstrated through rectangular conducting plate example.