Trapezoidal geometrilerde sürekli sıkıştırılamaz 2 boyutlu kavite akışı
2-D steady incompressible flow in trapezoidal cavities
- Tez No: 271516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma kapsamında trapezoidal geometriye sahip kavite içersindeki akış incelenerek matematik modeli oluşturulmuştur. Buradan hareketle 2 boyutlu sürekli sıkıştırılamaz Navier-Stokes denklemlerini genel eğrisel koordinatlarda parametrik izdüşümleme yoluyla bir hesaplama alanına indirgeyerek çözen bir sayısal yöntem geliştirilmiş ve bu yöntem dikdörtgenden üçgene doğru gelişen bir dizi trapezoidal geometri üzerinde test edilerek elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The flow in trapezoidal cavities is studied and a mathematical model is constructed so that a numerical method which solves 2-D steady incompressible Navier-Stokes equations in general curvilinear coordinates by using parametric mapping onto a computational domain is developed. Then this numerical method is applied to the flow in a cavity which goes from rectangle to triangle through a series of trapezoids and the results are comparatively presented.