V tipi kondenser tasarımı
Design of V type condenser
  1. Tez No: 271523
  2. Yazar: ÖZGÜR BİLİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bir soğutma çevriminde soğutucu akışkan soğutulmak istenen ortamın ısısını alır ve bu ısıyı dış ortama aktarır. Çevrim elemanları ise soğutma prosesinin devamlılığını sağlamaktadır. Bu elemanlar kompresör, evaporatör, genleşme valfi ve kondenserdir. Kondenserler soğutucu akışkanın ısısını dış ortama hava veya su kullanarak atan cihazlardır. Soğutucu akışkan kondenserde yoğuşur ve böylece soğutma prosesinde bir sonraki adıma devam edebilir. Kondenserler soğutucu akışkanın cinsine ve konstrüksiyon özelliklerine göre çeşitli sınıflara ayrılmışlardır. V tipi kondenserler hava soğutmalı kondenserler ailesinin bir üyesidir. Temel özelliği yerleşimi V şeklinde gözüken iki adet bataryaya sahip olmasıdır.Bu tez, öncelikle, soğutma prosesi ve soğutma çevrimi elemanları hakkında bilgi vermektedir. Detaylı incelemeler ise kondenserler başlığı altında V tipi kondenser tasarımının iyileştirilmesi ve tasarımının yeni yönlerinin ANSYS WORKBENCH programı ile yapısal ve modal analizlerinin incelenmesi üzerinedir. Friterm A.Ş bünyesinde üretilmekte olan V tipi kondenserler hem montaj kolaylığı sağlamak hemde üründe kullanılan sac maliyetini azaltmak üzere yeniden dizayn edilmiştir. Yeni tasarım sonrası elde edilen bir prototip ANSYS WORKBENCH programında modellenerek ürünün taşıma ve çalışma şartları altındaki konstrüksiyonu incelenmiştir. Bu incelemelerden sonra oluşturulan prototip uygun bulunmuştur ve yeni dizayna göre seri üretime başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In a cooling cycle, the refrigerant takes heat of atmosphere and transfers it to the outer environment. Continuance of a cooling cycle is done by cycle equipment.The equipment are compressor, evaporator, expansion valve and condenser. Condensers transfer the refrigerant?s heat to the outer environment by air or water. Refrigerant condenses in condenser, so the next step can start. Condensers have several types according to construction features and refrigerant?s feature. V type condensers are member of air cooled condensers family. They have two batteries that are located in the V form, thus are called V type condensers.This thesis, primarily, includes information about cooling process and cooling cycle equipment. Detailed reviews are about recovering V type condenser design; under the title of ?condensers? and reviewing of constructional and modal analyses of new features of design by ANSYS WORKBENCH programme. The V type condensers are redesigned to provide convenience in assembly and to reduce sheet metal costs in FRITERM organisation. The new prototype, that obtained after redesign, is modelised to analyse the construction under the transport and the working conditions in ANSYS WORKBENCH. Following these analyses, the prototype approved its comformity and mass-production started according to new design.