Kersetin ve sisplatin kombinasyonunun malignan meoztelyoma hücre sinyallerine etkisinin araştırılması
The investigation of the effects of quercetin and cisplatin combinations on malignant mesothelioma cell signalling
- Tez No: 271542
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN DEMİROĞLU ZERGEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Malignant mezotelyoma (MM) serosal yüzey dokularından kaynaklanan agresif bir tümördür.Bu çalışmada biflavonoid kesretin (QU) ve kemoterapötik ajan sisplatinin (CIS) birlikte MM hücrelerinin sinyal yolakları üzerine etkileri incelenmiştir. Ajanların anti-proliferatif etkilerini gözlemlemek için EGFR ve RAS proteinlerinin ekspresyon seviyeleri ile ERK1/2'nin fosforilasyon seviyeleri incelenmiştir. Buna ek olarak mitokondriyal apoptosis yolağının varlığını araştırmak için sitokrom c (cyt c) salınımına bakılmıştır.Sonuçlarımız QU, CIS ve kombine uygulamalarının EGFR ve RAS ekspresyonları üzerinde etkili olmadığını, fakat ERK1/2 fosforilasyonunu azalttığına işaret etmiştir. SPC111 hücrelerinde Cyt C salınımı tespit edilirken SPC212 hücrelerinde Cyt C salınımı gözlenmemiştir. Bu sonuçlar daha önceki sonuçlarımızı desteklemekte, QU ve CIS ile kombinasyonunun MM hücrelerinde anti-proliferatif ve apoptotik olduğunu vurgulamaktadır. Bu iki ajanın ilerde kombinasyon tedavilerinde kullanılmaya aday olabilir.
Özet (Çeviri)
Malignant mesothelioma (MM) is an aggrassive tumor originates from tissues of serosal surfaces.In this study, we investigated the effects of biflavonoid quercetin (QU) and in combination with chemotherapeutic agent cisplatin (CIS) on signalling pathways of MM cell lines. In order to evaluate anti-proliferative effects of agents on the expression levels of EGFR, RAS, and phosphorylation levels of ERK1/2 were analyzed. Additionally, in order to investigate the existence of mitochondrial apoptosis, the cytochrome c ( Cyt C) release was measured in both cell lines.Our results indicated that QU, CIS and combination treatments did not change the expression profiles of EGFR and RAS. However, drug treatments decreased the phosphorytation levels of ERK1/2. Cyt c release was detected in the cytocplasm of SPC111 cells but not in SPC212 cells. These results support our previous results that QU and together with CIS inhibit cell proliferation and trigger apoptosis in MM cell lines. Interaction between QU and CIS might provide interesting approach to combination therapy of MM.