Ortagonal olmayan yapıların DBYBHY 2007'ye göre deprem performanslarının değerlendirilmesi
The earthquake performance practice of non-orthogonal structures acording to DBYBHY 2007
- Tez No: 271543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN FAHJAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mart 2007'de yayınlanan Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Esaslar (DBYBHY 2007)'de betonarme binaların deprem performanslarının değerlendirilmesi amaçlı doğrusal elastik ve doğrusal elastik olmayan hesap yöntemleri önerilmektedir.Yapının analizi yapılırken yapının taşıyıcı sistemindeki kolonların yönleri önem arzetmektedir. Taşıyıcı sistemdeki kolonlarının her iki yöne de dik olması durumunda yapı ortagonal, her iki yöne dik kolonların yanında bu yönlerde dik olmayan kolonların bulunduğu sistemlere ise ortagonal olmayan sistemler denir. Ortagonal olmayan yapılar ortagonal olmayan sistem ve ortagonal olmayan elemanlar olmak üzere ikiye ayrılır. Ortagonal olmayan sistem, taşıyıcı sistemin yapıda düzensizlik oluşturan değişik açılardaki aks sistemine sahip olması ve sistemin genelinde ortagonal olmama durumudur. Ortagonal olmayan eleman, sistem ortagonal görünse bile taşıyıcı sistemdeki kolonların her iki yöne de dik olmaması durumudur. Bu sistemlerde elemanlar sistemin global koordinat sistemine uymamaktadır.Bu çalışmada, DBYBHY 2007'de öngörülen eşdeğer statik itme metodu ve nonlineer zaman tanım alanında analiz metodu, ortagonal olmayan üç farklı ve orta katlı betonarme yapıya uygulanmıştır. Çıkan sonuçlar karşılaştırılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Ortagonal olmayan, Artımsal İtme Analizi, Zaman Tanım, Alanı, Dinamik Analiz
Özet (Çeviri)
In Turkish Earthquake Code (DBYBHY) issued in March 2007, linear elastic and non-linear elastic calculation methods are suggested for the purpose of evaluating earthquake performances of reinforced concrete buildings.While doing the analysis of the building, the directions of the columns in the carrier system of the building have importance. The buildings of whose columns in carrier system are perpendicular to both directions are called orthogonal; and the systems in which there are non-perpendicular columns beside perpendicular columns to both sides are called non-orthogonal systems. Non-orthogonal buildings are divided into two as non-orthogonal system and non-orthogonal components. Non-orthogonal system is that the carrier system has axle system in different angles which result in disproportion and is the case of being non-orthogonal throughout the system. The non-orthogonal component, even the system seems like orthogonal, is the case that the columns in the carrier system are not perpendicular to both directions. The components in these systems do not match to the global coordinate system of the system.In this study, equivalent static pushover method and non-linear time history analysis method projected in DBYBHY 2007 have been applied to three different non-orthogonal buildings and a mid-rise reinforced concrete building. The results have been compared.KEY WORDS: Non-orthogonal, Pushover Analysis, Time History, Dynamic Analysis.