İntravenöz lidokainin farklı dozlarının rokuronyumun etki başlangıç süresi ve entübasyon koşullarına etkisi
The effect of different doses of intravenous lidocaine on rocuronium onset time and intubation conditions
- Tez No: 271620
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda, intravenöz verilen lidokainin farklı dozlarının propofol ile rokuronyumun enjeksiyon ağrı sıklığına, laringoskopi ve entübasyonda gözlenen hemodinamik yanıt ile rokuronyumun etki başlangıç süresine etkileri araştırıldı.GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya elektif şartlarda genel anestezi altında cerrahi işlem uygulanacak, ASA I-II risk grubunda, 18-65 yaşları arasında 120 hasta dahil edildi. Hastalara TOF ile nöromusküler monitörizasyon ve ASA standartlarına uygun kardiyovasküler monitörizasyon yapıldı. Hastalar randomize olarak dört eşit gruba ayrıldı; Grup I'e serum fizyolojik (Kontrol-SF), Grup II'ye 0,5 mg kg-1 lidokain, Grup III'e 1,0 mg kg-1 lidokain ve Grup IV'e 1,5 mg kg-1 lidokain 10 mL SF içinde intravenöz (i.v.) olarak indüksiyondan 1 dk. önce verildi. Bu sürede lidokainin yan etkileri belirlendikten sonra indüksiyonda 2 mg kg-1 propofol ve 0.6 mg kg-1 rokuronyum i.v. uygulandı. İndüksiyon ilaçlarına bağlı enjeksiyon ağrısı ?Kol çekme skalası? ile değerlendirildi. Kas gevşeticinin etkisini belirlemek için her 15 sn'de bir TOF değeri kaydedildi. Nöromusküler iletinin % 90 bloke olduğu zaman (T10: rokuronyumun etki başlangıç süresi) endotrakeal entübasyon uygulandı, ayrıca %100 blok oluşum zamanı (T0) da belirlendi. Endotrakeal entübasyon kalitesi ?Entübasyon değerlendirme skalası? ile değerlendirildi. Entübasyondan sonra anestezi idamesi; 0.2 µg kg-1 dk-1 remifentanil, %2 sevofluran, 2 L dk-1 oksijen ve 4 L dk-1 hava karışımı ile sağlandı. Hastaların; kalp atım hızları (KAH) ve ortalama arteriyel basınçları (OAB) kontrol, SF veya lidokain verilmesi öncesi, indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası 15. dakikaya kadar 2 (iki) dakika aralıklarla kaydedildi.BULGULAR: Grupların demografik verileri benzerdi.
Özet (Çeviri)
AIM: In our study the effects of lidocaine with different doses given intravenously on the frequency of propofol and rocuronium injection pain, on hemodynamic response observed with laryngoscopy-intubation and on onset time of rocuronium were investigated.MATERIAL AND METHOD: 120 patients scheduled to undergo elective surgery under general anesthesia, who were in ASA I-II risk group and between the ages of, 18 to 65 years were included in the study. TOF monitorization was carried out for muscle relaxation and ASA standards were performed for cardiovascular monitoring. Patients were randomly allocated to four equal groups. Group I received saline (control), Group II received 0,5 mg kg-1 lidocaine, Group III 1,0 mg kg-1 received lidocaine and Group IV received 1,5 mg kg-1 lidocaine in 10 mL saline (i.v.) 1 minute before induction. After determining the side effects of lidocaine during this period, for induction 2 mg kg-1 propofol and 0.6 mg kg-1 rocuronium were administered. Injection pain due to induction drugs was evaluated with Arm Withdrawal Scale. For the effect of muscle relaxant TOF value was recorded every 15 seconds. When neuromuscular transmission was blocked 90 % (T10: time period until the effect of rocuronium starts) endotreacheal intubation was carried out. In addition, 100 % block development time (T0) was determined. The quality of endotracheal intubation was evaluated with `Intubation Evaluation Scale?. Anesthesia was maintained using 0.2 µg kg-1 min-1 remifentanil, 2 % sevoflurane, 2 L dk-1 oxygen and 4 L min-1 air mixture. Heart rates (HR) and mean arterial pressures (MAP) were recorded as control, before administration of saline or lidocaine, prior to induction and every 2 minute until 15 minutes after induction.RESULTS: Demographic data of the patients were similar. In Saline group both HR and MAP data showed a significant increase based on control values after intubation and this increase were also significant compared with lidocaine groups.