Laparoskopik kolesistektomilerde levobupivakain ya da bupivakain ile yara yeri infiltrasyonunun postoperatif analjezi açısından karşılaştırılması
The comparison of postoperative analgesia with local anesthetic infiltration to trocar site during laparoscopic cholecystectomy
- Tez No: 487660
- Danışmanlar: DR. BANU ELER ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
LAPAROSKOPİK KOLESİSTEKTOMİLERDE LEVOBUPİVAKAİN YA DA BUPİVAKAİN İLE YARA YERİ İNFİLTRASYONUNUN POSTOPERATİF ANALJEZİ AÇISINDAN KARŞILAŞTIRILMASI BU çalışmaya laparoskopik kolesistektomi yapılması planlanan 25-65 yaş arası ASA I-II 60 hasta dahil edildi. Hastalar 0-10 arasında numaralandırılmış vizüel analog skala (VAS) hakkında bilgilendirildi. 0.03 mg/kg IV midazolam ile premedikasyon ve standard monitörizasyon sonrası 1 µg/kg fentanil ve 5 mg/kg tiyopental ile anestezi indüksiyonu yapıldı. Sevoluran-%50 N2o-O2 karılımı ile anestezi idamesi sağlandı.Operasyon sonrası hastalar rastgele 2 gruba ayrılarak 2.5 mg/ml konsantrasyonda 20 ml olmak üzere bir gruba levobupivakain bir gruba bupivacain infiltrasyonu uygulandı. Tüm miktar 4 trokar yerine paylaştıralak cilt,faysa,kas ve peritoneal boşluğa infiltre edildi. 10 mm trokar yerlerine 7 ml, 5 mm trokar yerlerine 3 er ml lokal anestezik enjekte edildi. Ekstübasyon sonrası derlenme ünitesine geliş 0 olarak kabul edildi. Takip eden 1,2,3,6,12,24. Saatlerde VAS değerleri ve analjezik ihtiyaçları kaydedildi. Levobupivakain grybynda 24. Saat VAS değeri anlamlı olarak düşüktü (p=0.019). Toplam analjezik ihtiyacı her iki grupta benzerdi (p>0.05). En ağrılı bölgeler her iki grupta da intraabdominal bölge idi (%93.3. Trokar bölgesi ağrısı sırasıyla %63.3 ve %46.7 idi. Hasta memnuniyeti benzer bulundu.Bulantı en sık karşılaşılan komplikasyon olup gruplar arasında fark bulunmadı (p=0.791). Sonuç olarak levobupivakain infiltrasyonunun benzer klinik profil ve yan etkiler nedeniyle laparoskopik kolesistektomilerde infiltarsyon anestezisi açısından iyi bir alternatif olacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The comparison of postoperative analgesia with local anesthetic infiltration to trocar site during laparoscopic cholecystectomy. The study was conducted in 60 patients ages between 25-65 with ASA I-II physical status scheduled for laparoscopic cholecystectomy. Patients were informed about the visuel analoge scale (VAS) labeled 0-10. Following premedication with 0.03 mg/kg IV midazolam and standard monitorisation, 1 µg/kg fentanyl and 5 mg/kg tiopenthal was used during induction.Muscle relaxation was provided with 0.1 mg/kg vecuronium. Sevoflurane in 50%N2O-O2 mixture was used for maintenance of anesthesia. After surgery, patients were randomly divided into 2 group s having 20 ml levobupivacaine or bupivacaine in 2.5 mg/ml concentration. Total amount of drug was injected to 4 different trocar site by infiltration of skin, fascia,muscle and peritoneal space. 7 ml was injected to 10-mm trocar sites,3ml local anestetic was injected to 5-mm trocar sites. After extubation time to arrival to postanesthesia care unit was accepted as 0 point. Following 1.,2.,3.,6.,12.,24. hours VAS values and analgesic requirements were recorded. The VAS value on 24.hr was significantly less in levobupivacaine group (p=0.019).Total analgesic requirements were similar (p>0.05). Most painful region was intraabdominal area (93.3%) in both group. The ratio of trocar site pain was 63.3% and 46.7% in Group L and B respectively. The patient satisfaction was similar. Nausea was the most frequent complication with no significant difference between groups (p=0.791). As a result, levobupivacaine infiltration to trocar site was a good alternative to bupivacaine during laparoscopic cholecystectomy because of the similar clinical profile and side effects.