Şizofreni hastaları ve çocuklarında yüz tanıma ve emosyon tanıma yeteneğinin nörogörüntülemesi
Neuroimaging of the ability of face recognition and emotion recognition of schizophrenic patients and their children
  1. Tez No: 271700
  2. Yazar: ŞEHNAZ BAŞYİĞİT DUMLUPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
?izofrenide yüz tanıma ve emosyon tanıma yetersizlikleri nörokognitif ve nörobiyolojik defisitlerden kaynaklanmaktadır. Bu çalı?mada yüz tanıma ve emosyon tanımanın ?izofren bireylerdeki ve ?izofren ebeveyne sahip çocuklarındaki varlığının ara?tırılması ve endofenotipe yönelik anlamlarının değerlendirilmesi hedeflenmi?tir.Çalı?maya Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Ara?tırma Hastanesi Ayaktan Tedavi Ünitesi poliklinik ba?vurusunda bulunan, DSM-IV-TR ölçütlerine göre ?izofreni tanısı alan 10 paranoid ?izofreni hastası, DSM IV- TR ölçütlerine göre sağlıklı olduğu tespit edilen 10 ?izofreni çocuğu ve 9 sağlıklı kontrol dahil edilmi?tir. Tüm katılımcılara SCID I, WAIS zeka testi, Edinburg el tercihi skalası, Benton yüz tanıma testi ve fmri e?liğinde emosyonel task uygulaması yapılmı?tır.Yüz tanımada üç grup arasında anlamlı farklılık tespit edilmi?tir. Fark ?izofreni grubunda daha belirgin bulunmu?tur. IQ puanları ile Benton yüz tanıma testi arasında anlamlı pozitif korelasyon tespit edilmi?tir. Emosyonel task uygulamasında olumlu toplam puan ve olumsuz toplam puan ortalamalarında ?izofreni grubunda anlamlı yetersizlik bulunmu?tur.Fonksiyonel MRI incelemesinde ?izofreni hastalarında ve ?izofreni çocuklarında sol fusiform girus ve oksipital kortekste kontrol grubu ile kar?ıla?tırıldığında anlamlı farklılık saptanmı?tır. Cerebellumda ?izofreni hastalarında anlamlı hipoaktivasyon tespit edilmi?tir. ?izofreni hastaları ve çocuklarında yüz yanıma ve emosyon tanıma yetersizliklerinin fusiform girus ve inferior oksipital girus hipoaktivitesi ile ili?kili olduğu görülmü?tür.
Özet (Çeviri)
Lack of face recognition and emotional recognition in schizophrenia are due to neurocognitive and neurobiological deficits. In this study, face recognition and emotion recognition in individuals with schizophrenia and children from schizophrenic parents investigated and assessment of endophenotypes has been targeted.For this research, 10 paranoid schizophrenic patient who are schizophrenic according to DSM-IV-TR values and they have applied for polyclinic in Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental and Nervous Diseases Training and Research Hospital Ambulatory Treatment Unit, 10 schizophrenic children who are healthy and 9 healthy controls used. SCID I, WAIS intelligence test, Edinburg handedness scale, the Benton face recognition test and with fmri emotional task application was performed to all patients and the controls.In face recognition were significant differences between these three groups. Differences were more pronounced in the schizpohrenia group. Benton face recognition test between IQ scores, significant positive coleration was found. In the emotional task application, positive total score and negative total score averages significant deficiencies were found in scizophrenic patients. In functional MRI study, in shizophrenic patients and their children the left fusiform gyrus and occipital cortex were significantly different compared with the control group. Significant hipoactivation detected in Cerebellums of schizophrenic patients. Anterior cingulate cortex and orbitofrontal and mediofrontal cortexes of shizophrenic patients activation increase was observed.The lack of face recognition and emotional recognition in shizophrenic patients and their children is associated with fusiform gyrus and inferior occipital gyrus hipoactivity.