Ruminatif düşünce biçimi ölçeğinin Türkçe uyarlaması, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish adaptation, validity and reliability of ruminative thought style questionnaire
- Tez No: 271757
- Danışmanlar: DR. AHMET TÜRKCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Tek bir konu ya da düşünce ile sürekli meşguliyet durumu olarak tariflenen ruminasyon kavramı, özellikle anksiyete ve duygudurum bozuklukları olmak üzere birçok psikiyatrik bozukluğun gelişimde rol alan önemli bir bilişsel süreç olarak değerlendirilmektedir. Ruminatif düşüncenin genel karakteri girici, kontrol edilemez, geri dönüşlü ve tekrarlayıcı olmasıdır. Psikiyatri pratiğinde ruminatif düşünce biçimini değerlendirmek üzere birçok ölçek geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Brinker ve Dozois tarafından geliştirilen Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği'nin Türkçe formunun geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılmasıdır.Yöntem: Çalışma araştırmaya katılmayı kabul eden 350 sağlıklı gönüllünün oluşturduğu bir örneklemde yapılmıştır. Araştırmaya dahil edilen tüm katılımcılara sosyodemografik veri formu, Ruminatif Düşünme Biçimleri Ölçeği (RDBÖ), Beck depresyon envanteri (BDE), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Leahy Duygusal Şema Ölçeği (LDŞÖ), Penn State Endişe Ölçeği, Üstbiliş Ölçeği-30(ÜBÖ), Otomatik Düşünce Ölçeği uygulanmış, test- tekrar test analizi için 32 gönüllü katılımcıya yaklaşık 30 gün sonra RDBÖ tekrar uygulanmıştır.Bulgular: Güvenirlik çalışmasında korelasyon analizi ile ölçeğin iç tutarlılığının yüksek olduğunu göstermiştir (Cronbach alpha = 0.907). Temel bileşenler ve Scree-Plot analizi ile ölçeğin orijinal formundaki gibi, toplam varyansın % 63.43'ünü açıklayan tek faktör kabul edilmiştir. RDBÖ'nün yakınsak geçerliğinin araştırılması için LDŞÖ-ruminasyon alt-ölçeği ve Üstbiliş-30 ölçekleri ile arasındaki korelasyonlara bakılmış ve anlamlı ilişkiler elde edilmiştir. Iraksak geçerliği için RDBÖ'nün puanları ile LDŞÖ- hislerin Kabullenilmesi ve Anlaşılırlık alt-ölçekleri puanları arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler elde edilmiştir.Sonuç: Bu çalışmayla Ruminatif düşünce Biçimleri Ölçeği'nin Türkiye şartlarında, geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Known as the constant occupation with one matter or thought, the concept of rumination is evaluated as an important cognitive process, which plays a role in the evolution of many psychiatric disorders, especially like anxiety and mood disorder. The basic characteristics of ruminative thought are as follows: it is intrusive, uncontrollable, recurrent and repetitive. In order to evaluate the form of ruminative thought, a lot of measuring questionnaires have been developed in the psychiatry practice. The purpose of this study is to handle the validity and reliability of the Turkish form of the Ruminative Thought Style Questionnaire, developed by Brinker and Dozois.Method: The study was done with the sample, including 350 healthy volunteers, who accepted to attend the research. To every attendant the following questionnaires were applied including; sociodemographic data form, Ruminative Thought Style Questionnaire (RTS), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Leahy Emotional Schema Scale (LESS), Penn State Worry Questionnaire (PSWQ), The Short Form Of (MCQ-30), and Automatic Thoughts Questionnaire (ATQ). After around thirty days, RDBÖ was applied again to 32 attendants for test-retest method.Findings: In the study of reliability with correlation analysis, it was observed that internal consistency of the questionnaire were high (Cronbach alpha = 0.907). In the principal components and scree plot analysis revealed that the Turkish version of RTS has one component, and these explained %63.43 of total variance. In order to search for the convergent validity of RTS, the correlation between LESS-rumination sub-scalei and The Metacognition Questionnaire was examined and meaningful relations were found. For the divergent validity, there appeared meaningful relation in a negative way, between the scores of RTS and LESS- Acceptance of Feelings and Comprehensibility sub-scales.Results: This study shows that Ruminative Thought Style Questionnaire can be used as a valid and reliable scale under Turkey?s conditions.