Bipolar I bozukluğu olan hastalarda karma dönemin ve hızlı döngülülüğün bakıcı yüküne ve yaşam kalitesine etkisi
The impact of mixed episodes and rapid cycling on the caregiver burden and quality of life for bipolar I patients
  1. Tez No: 271763
  2. Yazar: HATİCE NİLAY ALPMAN
  3. Danışmanlar: DR. EVRİM ERTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bipolar Bozukluk ile ilgili bakıcı yükünü ölçmeye yönelik literatürde oldukça sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı Bipolar I Bozukluk alt gruplarında bakıcı yükünün nasıl değiştiğini, ayrıca bunun hastanın işlevsellik özellikleriyle olan ilişkisini karşılaştırmayı araştırmaktır.Yöntem: Çalışmamıza Şubat 2010-Haziran 2010 tarihleri arasında Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Raşit Tahsin Duygudurum Merkezi' nde DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre Bipolar I Bozukluk tanısıyla ve yapılandırılmış izlem formu ile izlenmekte olan, ötimik dönemdeki 92 hasta ile bu hastalara bakım veren en yakın aile üyesi/yakını dahil edilmiştir. Hastalar Hamilton Depresyon ve Young Mani Derecelendirme Ölçekleri, İşlevselliğin Genel Değerlendirilmesi Ölçeği, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ile değerlendirilmiş, hastalara bakım verenlere ise Zarit Aile Yük Ölçeği verilmiştir.Bulgular: Ötimik dönemdeki Bipolar I Bozukluğu olan hastaların bakım verenlerinde %46,7 oranında orta ve şiddetli yük saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: There's very limited number of researches about evaluating the caregiver burden for Bipolar Disorder patients. The aim of this study is to research how the caregiver burden changes in the subgroups of Bipolar Disorder and also to compare its relationship with the patient's functionality features.Methods: Between February 2010-June 2010, 92 patients in euthymic state who were diagnosed as Bipolar Disorder I according to the DSM-IV-TR criteria and followed with the structured follow-up form at Bakirkoy Research and Training Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery, Rasit Tahsin Mood Disorder Unit and their closest caregiver family members/relatives have been included in our study. The patients have been evaluated with Hamilton Depression and Young Mania Evaluation Scales, Global Assessment of Functionality Scale, SF-36 Quality of Life Scale and the caregivers are evaluated with Zarit Burden Interview.Results: A moderate to severe burden with the proportion of 46.7% has been found on the caregivers of Bipolar I Disorder patients in euthymic state.