Çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile Miyokardiyal Köprüleşme'nin değerlendirilmesi
Myocardial bridging evaluated with multi slice computed tomography
  1. Tez No: 271779
  2. Yazar: ÇAĞRI AĞIRGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada miyokardiyal köprüleşmenin toplumdaki sıklığı, koroner arter segmentlerindeki dağılımı, miyokardiyal köprüleşmenin sınıflandırılmasında ÇKBT `nin yeri araştırılımıştır.GEREÇ VE YÖNTEM: Mayıs 2007- Mayıs 2010 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Bilgisayarlı Tomografi Ünitesinde Light Speed VCT (GE Medical Systems, ABD) aygıtı kullanılarak ÇKBT anjiyografi incelemesi yapılan 513 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların 11 tanesi inceleme kalitesi uygun olmadığından inceleme dışı bırakılmış ve 502 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada tünel arter segmentinin uzunluğu, derinliği, komplet ya da inkomplet oluşu ve tünel arter segmentinde izlenen diyastol-sistol çap farkının tünel segment üzerindeki kas lifi kalınlığı ile ilişkisi öncelikli olarak değerlendirilmiştir. Retrospektif olarak ayrıca eşlik eden koroner arter anomalileri ve ekstra kardiyak bulgu varlığı da taranmıştır.BULGULAR: 502 hastanın 124'ünde (%24,7) miyokardiyal köprüleşme saptanmıştır. 10 hastada aynı koroner arter üzerinde ya da farklı koroner arterlerde iki ayrı miyokardiyal köprüleşme saptanmış olup toplam 134 segmentte miyokardiyal köprüleşme izlendi. İzlenen 134 miyokardiyal köprüleşmenin 83 tanesi (%61,9) komplet, 51 tanesi (%38,1) inkomplet olarak sınıflandırıldı. Koroner arter segmentlerinde köprüleşmenin en sık oranda LAD orta segmentte olduğu görüldü. 134 miyokardial köprüleşmenin 88 tanesini (%65,7) LAD orta segmentte, 27 tanesini (%20,1) LAD distal segmentte, 4 tanesini (%3) LAD proksimal segmentte, 6 tanesini (%4,5) OM'de, 3 tanesini (%2,2) Ramus intermedius'ta, 3 tanesini (%2,2) 1. Diagonal dalda, 1 tanesini (%0,7) 2. Diagonal dalda, 2 tanesini (%1,4) ise RCA'da tespit ettik.Komplet miyokardiyal köprüleşmelerde ortalama derinlik 1,83±1,13mm. (en az 0,5mm., en fazla 7mm.), ortalama uzunluk 22,19±11,7mm. (en az 5,5mm., en fazla 65,9mm.) saptanmıştıtr. LAD segmnetlerinde izlenen komplet miyokardiyal köprüleşmelerde ise tünel arter segmenti üzerindeki miyokardiyal kas lifi kalınlığı en az 1.1mm saptanmıştır. İnkomplet miyokardiyal köprüleşmelerde ortalama uzunluk 14,87±8,37mm. (en az 4,1mm., en fazla 36mm.) bulunmuştur.Komplet miyokardiyal köprüleşmelerde ölçülen derinlik ile diyastol-sistol çap farkı arasındaki ilişki Spearman'ın Korelasyon testiyle incelendi.
Özet (Çeviri)
AIM:.The purpose of this study is to find out the prevalence, classification and precise location of myocardial bridging by MDCT.MATERIALS AND METHODS: In this study, performed with Light Speed VCT (GE Medical Systems, ABD), at Gazi University Hospital from May 2006- May 2010 , 513 patients were retrospectively evaluated. 11 patients were excluded due to suboptimal image quality. In 502 of 513 (97,9%) patients, images were appropriate for evaluation. We evaluated the length and depth of the tunneled artery segments, whether the bridging is complete or incomplete and the relationship between diyastolic and systolic diameter difference to muscle fiber thickness surrounding the tunneled segment.Accompanying coronary artery anomalies and extra-cardiac findings were also retrospectively analyzed.RESULTS: Out of 502 patients, 124 (24,7%) patients were found to have a myocardial bridge. In 10 patients two myocardial bridges were detected in the same or two different coronary arteries. Complete bridging was detected in 83 (61,9%) and incomplete bridging was detected in 51 (38,1%) bridge segments.88 of 134 myocardial bridges(65,7%) were detected on mid portion of LAD, 27 (20,1%) were detecetd on distal portion of LAD, 4 (3%) were on proximal portion of LAD, 6 (4,5%) were on obtuse marginal, 3 (2,2%) were on ramus intermedius artery, 3 (2,2%) were on first diagonal branch, 2 (1,4%) were on right coronary artery, 1 (0,7%) was detected on second diagonal branch.The mean length and depth of the complete myocardial bridge segments were 22,19±11,7mm. (range 5,5- 65,9mm.) and 1,83±1,13mm. (range 0,5mm- 7mm.), respectively. In our study the depth of the complete myocardial bridge segments on LAD were never below 1,1 mm. The mean length of the incomplete bridge segments was 14,87±8,37mm. (range 4,1-36mm.).The relationship between the depth of the complete myocardial bridges and the difference between systolic and diyastolic diameters was analyzed with Spearman?s Correlation Test.