Kanser hastalarının erken dönem mortalite tahmininde ECOG (Eastern Cooperative Oncology Group Scale) ile REMS (Rapid Emergency Medicine Score) karşılaştırılması
Comparison of the Eastern Cooperative Oncology Group Scale (ECOG) to Rapid Emergency Medicine Score (REMS) for early period of prognosis prediction in cancer patients who have presented to the ER with any complaint or etiology.
- Tez No: 271778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET BİLDİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İlk ve Acil Yardım, Oncology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Giriş: Toplumun kanser bilincinin artması ve teknolojik gelişmeler erken tanı olanakları sağlamakta, yeni tedavi yaklaşımlarıyla kanser olgularının daha uzun takip sürecine ve acil servis başvurunun artmasına neden olmaktadır.Amaç: Acil servise herhangi bir nedenle başvuran kanser hastalarının erken dönem prognozunun tahmininde, Eastern Cooperative Oncology Group Scale (ECOG) performans skoru ve Rapid Emergency Medicine Score (REMS) skorunu karşılaştırdık.Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel bir klinik çalışma olarak dizayn edilmiş olup, yıllık erişkin hasta sayısı 48000 olan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi (GÜTF) Acil Tıp Anabilim Dalı Erişkin Acil Servisinde 15/01/2010 ile 15/07/2010 tarihleri arasında yapılmıştır.Bulgular: 598 (%2.08) kanser başvurusu çalışmaya alındı. 598 başvurunun 347'sinin (%76.9) bir kez başvurduğu, 324'ü (%57.2) erkekti. Ortalama yaş 59.11±15.58 dir. 149'u (%25) nefes darlığı en sık başvuru şikayettir. Hastaların 267'sinde (%44.6) metastaz vardı. 5'inin (%0.84) acil serviste yeni kanser tanısı aldı. 327'si (%54.2) acil servisten taburcu edildi. 27'si (%4.5) acil serviste öldü. AS'de ölenlerin 12'si (%44) ilk 24 saatte ölmüştür. 243'ünde (%40.6) ECOG puanı 4 tür. 114 (%19.1) başvuruda ise REMS puanı 5 tir. Bunlardan 12'si (%44) ilk 24 saatte acil serviste ölmüştür.Ölen hastaların içinde en yüksek ortalama ECOG değeri 24.Saat- 7. Gün arasında ölenlerde, en yüksek ortalama REMS değerine ise ilk 24 saatte ölenlerdendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Increasing awareness of society about cancer and developing new technologies provide early diagnosis and new therapeutic approaches make cancer patients to survive longer. They all cause a longer following up period of the patients and more applications to the emergency room (ER).Purpose: We have compared the Eastern Cooperative Oncology Group Scale (ECOG) to Rapid Emergency Medicine Score (REMS) for early period of prognosis prediction in patients who have presented to the ER with any complaint or etiology.Material and Method: This prospective observational clinical study has been carried out between 15/01/2010 to 15/07/2010 in Gazi University, Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine where 48 000 adult patients get secondary or tertiary care in a year.Results: Of 598 (2.08%) cancer presentations have been taken in the study. All of the 598 presentations, 347 (76.9%) was only one time and 324 (57.2%) of the total number was man. Mean age was 59.11±15.58. Shortness of breath was the most common complaint (n=149, 25%). There was a documented metastasis in 267 cases (44.6%). Five patients (0.84%) have been diagnosed as cancer first time in the ER. Of 327 (54.2%) were discharged from but 27 (4.5%) patients died in ER. Those who died in the emergency department, 12 of them (44%) died within the first 24 hours. ECOG score was 4 in 243 presentations (40.6%). REMS score was 5 in 114 (19.1%) presentations. Among them whose REMS score was 5 died in the ER within the first 24 hours. Among all of the dead patients, the highest mean average ECOG score was in patients who died between 24 hours to 7 th day and the highest mean average REMS score was in patients who died in the first 24 hours.