İnsulinle tedavi edilen Tip 1 diyabetik rat modellerinde sitrik asit döngüsü enzimleri üzerine civa klorürün etkilerine karşı lipoik asitin koruyucu özelliğinin araştırılması
Investigation of the protector property of lipoic acid versus the effects of mercury chloride on citric acid cycle enzymes in type 1 diabetic rat models treated with insulin
  1. Tez No: 271800
  2. Yazar: ALMİLA ŞENAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada Streptozotosin ile oluşturulmuş Tip 1 diyabetik ratlara uygulanan civa klorür ve lipoik asitin (LA) sitrik asit döngüsü enzimlerine etkileri araştırıldı. Diabetes mellitus, hiperglisemi, hiperlipidemi ve hiperaminosidemi ile karakterizedir ve insülin yokluğu, azlığı veya insülin etkisinin azalması ya da insülin reseptörlerinin cevapsızlığı sonucu oluşur. Civa üçüncü en yaygın bulunan ve en toksik madde olarak listelenmiştir. Hem organik hem de inorganik civa formları çoğu sülfür içeren proteinlerle olan etkileşimlerinden dolayı toksik etki gösterir ve oksidatif stresi uyarır.Çalışmamızda Kontrol, Diyabetik kontrol, STZ+İnsülin, STZ+civa klorür, STZ+İnsülin+ civa klorür, STZ+ civa klorür +LA ve STZ+İnsülin+ civa klorür +LA olmak üzere deneysel gruplar oluşturuldu. Sıçanların karaciğer ve böbrek dokularında alfa ketoglutarat dehidrojenaz, süksinat dehidrojenaz ve malat dehidrojenaz enzim aktiviteleri belirlendi.STZ ve civa klorür' ün uygulandığı gruplarda enzim aktiviteleri düşük bulundu. İnsülin ve LA tedavileri ayrı uygulandıklarında enzim aktivitelerini arttırırken, birlikte uygulandıkları grupta aktivite baskılanmıştır.İnsülinin, karbonhidrat metabolizmasıyla direkt ilişkili olması nedeniyle diyabet grubunda mitokondrial disfonksiyonun enzim aktivitelerini azalttığını düşünüyoruz. Mitokondri civa için en önemli hedeftir, civanın ATP sentezini inhibe ettiği ve solunum zincirini bozduğu gösterilmiştir. Civa klorür' ün enzimlerin aktif bölgelerindeki sülfidril gruplarını bloke etmesi, enzim aktivitelerindeki azalışın nedenlerinden biri olabilir. Aynı zamanda enzim aktivitelerindeki azalmalar STZ ve civa klorür' ün hücre içinde oksidatif stresi ilerletmesinden kaynaklanabilir. LA hücrelerde glikoz girişini stimüle eder, oksidatif ve non-oksidatif glikoz metabolizmasını artırır ve kuvvetli bir antioksidan olduğundan indirgenmiş tiol gruplarını koruyup mitokondrial proteinlerin daha etkili şekilde işlevlerini yürütmelerini sağlayarak enzim aktivitelerini yükseltmiş olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of mercury chloride and lipoic acid (LA) which was administered in STZ-induced type 1 diabetic rats on TCA cycle enzymes was researched. Diabetes Mellitus which is characterized with hyperglycemia, hyperlipidemia, hyperaminosidemi is a systemic disease and it results from insulin absence, insulin deficiency or decrease insulin effect or insulin receptor deficit. Mercury is listed as the thirth most ubiquitous and the most toxic substance. Both inorganic and organic mercury compounds are to effect toxicity and induces oxidative stress due to interaction with protein include sulphydryl groups.In our study, experimental groups were constituted as Control, Diabetic Control STZ+Insulin, STZ+mercury chloride, STZ+Insulin+mercury chloride, STZ+ mercury chloride+LA and STZ+Insulin+mercury chloride+LA. Alpha ketoglutarate dehydrogenase, succinate dehydrogenase and malat dehydrogenase enzyme activities were determined in liver and kidney tissues of rats.The enzyme activities were found to decrease in groups which STZ and mercury chloride were administered. When insulin and LA separately were administered, the enzymes activities increased. But, in group which insulin and LA was administered together the activities were suppressed.We think that mitochondrial dysfunction diminishes enzyme activities in the diabetes group because insulin is directly related to carbohydrate metabolism. Mitochondria is the most improtant target for mercury, mercury was demostrated to inhibite ATP synthesis and impair respirotary chain. That mercury chloride bloks SH groups in enzymes? active side maybe one of the reasons decrease activities of enzymes. Also, decreases in enzyme activities may result from STZ and mercury chloride induce oxidative stress in the cell. LA stimulates intake glucose to cell, may cause increased enzyme activities owing to oxidative and non-oxidative glucose metabolism enhances and besides LA which protects reduced thiol groups because potent antioxidant allows more effectively mitochodrial protein function.