Diabetik retinopatili gözlerde katarakt ameliyatı sonunda ön kamaraya deksametazon verilmesinin makula ödemi üzerine etkisi
Effect of intracameral dexamethasone on diabetic macular edema injected at the end of cataract surgery in eyes with diabetic retinopathy
- Tez No: 271808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖRNEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Diyabetik retinopatili hastalarda, katarakt ameliyatı sonunda ön kamaraya verilen deksametazonun maküla ödemi üzerine muhtemel etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve yöntem: Çalışmaya diyabetik retinopatisi ve kataraktı olan 30 hasta dahil edildi. Bütün hastalara katarakt operasyonu öncesinde en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri, slit lambasıyla biyomikroskopik ön segment değerlendirmesi, Goldmann üç aynalı lensi ile fundus muayeneleri ve Goldmann aplanasyon tonometresi ile göz içi basınç ölçümlerinden oluşan tam bir oftalmolojik muayenenin ardından maküla ödeminin değerlendirilmesi amacıyla fundus floresein anjiografi (FFA) çekildi. Katarakt operasyonunun sonunda hastalara kesi yerinden 0.1 cc deksametazon verildi. Hastalar birinci ay sonunda düzeltilmiş en iyi görme keskinliği, göziçi basıncı ölçümü ve floresein anjiyografi ile değerlendirildi.Bulgular: Çalışmaya yaşları 52-87 arasında değişen ve diabetik makula ödemi olan 18 (% 64,3) kadın ile 10 (% 35,7) erkek hastanın 31 gözü dahil edildi. Hastaların tamamında tip 2 diabet mevcuttu. Olguların ortalama yaşı 65.25±8.57 olup gözlerden 16 (% 25.8)'sında diffüz, 8 (% 25.8)'inde kistoid, 7 (% 22.6)'sinde hem diffüz hemde kistoid makula ödemi mevcuttu. Tüm hastalaların 19 (%61.3)' unda postoperatif makula ödemi aynı kalırken, 12 (%38.7)'inde mevcut durumda bir azalma sözkonusuydu. Operasyon öncesi düzeltilmiş görme keskinliği 0,10±0.11 olup, operasyon sonrası 1.ay görme keskinliği 0,2±0,22 düzeylerindeydi. Postoperatif görme artışı istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p?0.001).Sonuç: Diabetik makula ödemi ve kataraktı olan gözlerde katarakt ameliyatı sonunda intrakameral deksametazon uygulamasının, cerrahinin makula ödemine etkisini azalttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effect of intracameral dexamethasone on diabetic macular edema injected at the end of cataract surgery in patients with diabetic retinopathy.Materials and methods: Thirty patients with diabetic retinopathy and cataract were included in this study. All patients underwent a complete ophthalmic examination which consisted best-corrected visual acuity, anterior segment evaluation with slit lamp microscopy, fundus examination with Goldmann three mirror lens, intraocular pressure measurement with applanation tonometry before cataract surgery. Fundus fluorescein angiography (FFA) was taken following each ocular examination. At the end of cataract surgery 0,1 cc dexamethasone was given intracamerally from the cataract incision. Each patient was reevaluated with best corrected visual acuity, intraocular pressure measurement and FFA at fourth weeks?s visit.Results: 31 eye of 18(% 64,3) womens and 10 (% 35,7) mans who ages ranging from 52 to 87 were enrolled in this study. All of patients had type 2 diabetes. Mean age of the paients was 65.25±8.57 and 16 (% 25.8) eyes had diffuse diabetic macular edema, 8(% 25.8) eyes had cystoid macular edema and 7(% 22.6) eyes had both diffuse diabetic macular edema and cystoid diabetic macular edema. Macular edema did not change in 19(%61.3) eyes and decreased in 12 (%38.7) eyes. The mean corrected visual acuity was preoperatively 0,10±0.11, postoperatively 0,2±0,22 at first month.