Gliserol trinitrat, esmolol ve lidokainin hemodinami, derlenme ve analjezik tüketimi üzerine etkisi
The comparison of the effects of gliserol trinitrate, esmolol and lidocaine on hemodynamics, recovery and analgesic consumption.
  1. Tez No: 271842
  2. Yazar: FERAY BAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHŞAN DİLEK OKYAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmamızda gliserol trinitrat, esmolol ve lidokainin entübasyona hemodinamik yanıt, derlenme ve analjezik tüketimi üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Etik kurul onayı alınmasının ardından ASA I?II risk grubunda, ortalama ameliyat süresi 45?90 dk olacak 90 olgu çalışmaya alınarak rastgele 3 gruba ayrıldı. Grup G (gliserol trinitrat)'ye 25 µg gliserol trinitrat, Grup E (esmolol)'ye 1 mg/kg esmolol ve Grup L (lidokain)'ye 1,5 mg/kg lidokain intravenöz (iv) uygulandı. Propofol ve roküronyum bromür ile anestezi indüksiyonu sağlandı. İndüksiyonu takiben ve entübasyon sonrası hemodinamik değerler kayıt edildi. Entübasyon sonrası sistolik arteriyel kan basıncının kontrol değerinin %20 üzerine çıkması halinde 50 µg fentanil uygulandı. Anestezi idamesine %65 N2O - %35 O2 karışımı içinde %2 sevofluran ile devam edildi. Ameliyat bitiminde ekstübe etme süresi, göz açma süresi, derlenme süresi, ilk analjezik ihtiyaç zamanı kaydedildi. Postoperatif ağrı Vizüal Analog Skala (VAS) ile takip edildi ve postoperatif analjezi için tramadol ile Hasta Kontrollü Analjezi (HKA) uygulandı. Gruplar arasında entübasyona hemodinamik yanıtı baskılama açısından anlamlı farklılık olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate the effects of glyceryl trinitrate, esmolol and lidocaine on hemodynamic response to intubation, recovery and analgesic consumption. After obtaining approval of ethic committee, 90 patients in ASA risc group I-II with mean operation time of 45-90 min were included in the study and randomly divided into three groups. Group G (Glyceryl trinitrate) received 25 µg of glyceryl trinitrate, Group E (esmolol) 1 mg/kg of esmolol and Group L (lidocaine) 1,5 mg/kg of lidocaine intravenous (iv). Propofol ve rocuronium bromide were used for anaesthesia induction. Hemodynamic data were recorded after induction and intubation. Fentanyl 50 µg was applied if systolic arterial blood pressure after intubation exceeded 20 % of control value. Anaesthesia maintenance was performed with 2 % sevoflurane in 65 % N2O - 35 %O2 mixture. Extubation time, eye openning time, recovery time and time for first need of analgesia were recorded. Postoperative pain was evaluated with visual analogue scale (VAS) and patient controlled analgesia (PCA) with tramadol is used for postoperative analgesia. There was no significant difference between the groups according to suppression of hemodynamic response.