Bispektral indeks monitorizasyonu eşliğinde azot protoksitli ve azot protoksitsiz düşük akımlı anestezinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of nitrous oxide and nitrous oxide free bis controlled low flow anesthesia
  1. Tez No: 271843
  2. Yazar: BENGÜ GÜLHAN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN HANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızda; anestezi derinliği BİS monitorizasyonuyla ile izlenerek, düşük akımlı anestezi yönteminde desfluran-N2O ve desfluran-fentanil kombinasyonlarının hemodinami, derlenme, volatil anestezik tüketimi ve maliyet üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Etik kurul ve hastaların yazılı onayları ile alındıktan sonra 60 hasta rasgele iki eşit gruba ayrıldı. Noninvaziv kan basıncı, EKG, SpO2, BİS monitörize edildi. Tüm hastalarda 5 dk süreyle 10 L dk-1 %100 oksijen ile maske preoksijenasyonunun ardından anestezi indüksiyonu 2 mg.kg-1 propofol ve 2 µg.kg-1 fentanil ile sağlandı. Tüm hastalarda kas gevşetici ajan olarak 0.6 mg.kg-1 rokuronyum kullanıldı.Anestezi idamesi için %6 desfluran seçildi. Grup N'de 6 L dk-1 %50 O2-N2O karışımı, Grup F'de 6 L dk -1 O2-kuru hava karışımı taşıyıcı gaz olarak ayarlandı. İlk 10 dk sonunda taze gaz akımı 1 L dk-1 düzeyine düşürüldü. Grup F'de tüm operasyon boyunca fentanil infüzyonu 1 µg.kg.saat-1 hızında yapıldı. Desfluran düzeyi BİS 40-60 olacak şekilde ayarlandı. Kan basıncı, kalp hızı, SpO2, BİS, FiO2, etO2, FiN2O, EtN2O, FiCO2, EtCO2, Fidesfluran, Etdesfluran değerleri ile uygulama sonunda derlenme süreleri ve maliyet kaydedildi. Veriler istatistiksel olarak değerlendirildi.Arteriyel kan basıncı, kalp hızı, plato basınçları, desfluran, Fidesfluran, Etdesfluran düzeylerinin ve derlenme sürelerinin iki grupta da benzer olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the effects of desflurane-N2O and desflurane-fentanyl combinations on hemodynamic, recovery times, volatile anesthetic consumption and costs in BIS controlled obtaining low flow desflurane anesthesia.After approval of ethic committee and patient consents, 60 patients were divided into two equal groups randomly. Non-invasive blood pressure ECG, SpO2, BIS are monitorized. All patient received 10 L dk-1 %100 oxygen with mask for 5 minute before entubation.2 mg.kg-1 propofol, 2 µg.kg-1 fentanyl and 0.6 mg.kg-1 rocuronium bromide were administered at induction in both groups. Desfluran %6 was chosen for anesthesia maintenance. Group N received %50 O2-N2O mixture in 6 L min-1, and Group F received %50 O2-air mixture in 6 L min-1 as carrier gas. Low flow anesthesia (1L min-1) was started after a 10 min of initial high flow period (6L min-1). In the Group F infusion of fentanyl was begun in 1 µg.kg.hour-1 rate. Desflurane level was adjusted to main BIS value at 40-60. Blood pressure, heart rate, FiO2, etO2, FiN2O, EtN2O, FiCO2, EtCO2, Fidesfluran, Etdesflurane datas were recorded.There were no significant differences between the groups according to heart rate, arterial blood presure, settings of desfluran and recovery time.