Düzce il merkezindeki ilköğretim okullarında boy kısalığı prevalansının ve etyolojinin araştırılması
Investigation of prevalence of short stature and etiologic causes in pupics in primary schools in the center of Düzce province
- Tez No: 271901
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada Düzce İli merkez ilçesinde, değişik sosyoekonomik düzeydeki ilköğretim öğrencilerinde boy kısalığı prevalansı ve patolojik boy kısalığının etyolojik nedenlerinin araştırılması amaçlandı.Gereç ve Yöntemler: Yaşları 5-19 arası değişen toplam 8117 öğrenci ( 3849'u kız, 4268'i erkek), Düzce il merkezinde kendi yaş grubundaki tüm öğrencileri temsil edebilecek şekilde tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak seçildi. Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Etik Kurul onayı alındıktan sonra Düzce Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nden gerekli izinler alındı. Öğrencilere sosyodemografik bilgi anketi ile birlikte sağlık taraması hakkında önceden bilgilendirilmeleri sağlandı. Araştırma tez danışmanı öğretim üyesi gözetiminde, 2 araştırma görevlisi ve intörn doktorlar tarafından yürütülerek çocukların okullarında boy-kilo ve puberte değerlendirmeleri yapıldı. Boy SDS' leri Novonordisk tarafından temin edilen Büyüyorum Versiyon 1.2 elektronik programla hesaplanarak < ? 2.5 SDS olan öğrenciler patolojik boy kısalığı olarak kabul edildi. Bu olgular Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine çağrılarak etyolojik nedenin belirlenmesi için tetkikleri yapıldı. Çalışmamızın verileri SPSS 17.0 bilgisayar programında analiz edilerek tüm istatistikler için p< 0.05 olması anlamlı kabul edildi.Bulgular: Toplamda boy kısalığı prevalansı ( boyu
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, it has been aimed to study short stature prevalence and the etiological reasons of pathological short stature in primary school students from different socioeconomic levels in the center of the province of Düzce.Material and Methods: Totally 8117 students (3849 female, 4268 male) within 5-19 age range were chosen by means of stratified sampling in such a way to represent all students in their own age range in the center of Düzce. Necessary permits were obtained from Düzce Governorship and Directorate of National Education after the approval of Ethics Committee of the Faculty of Medicine of Düzce University had been granted. Students were informed about the medical screening with a sociodemographic information survey. The research was conducted by 2 researchers and intern doctors under the supervision of the thesis advisor academician and height ? weight and puberty evaluations of children were made in the schools. The height SDSs were calculated by the ?Büyüyorum Version 1.2? electronic software that was supplied by Novonordisk and the students with < ? 2.5 SDS were deemed to have pathological short stature. These cases were summoned to Düzce University Faculty of Medicine Pediatrics Policlinic and examined for determining the etiological reasons. The data of our study was analyzed by SPSS 17.0 software and p< 0.05 was accepted significant for all statistical analyses.Results: In total, short stature prevalence was determined to be %2.94 (height